w

DramatDramat

Wojska rosyjskie nad ranem zaatakowały Ukrainę. Sytuacja staje się krytyczna. Najnowsze informacje i komentarz polskich władz

Ukraina
Ukraina

Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Nad ranem wojska rosyjskie zaczęły atakować Ukrainę. Na miasta, lotniska i infrastrukturę wojskową spadł grad rakiet. W sieci przybywa dramatycznych nagrań. Andrzej Duda zabrał głos. W jaki sposób chce pomóc wschodnim sąsiadom?

Ten czwartkowy poranek zapisze się na kartach historii. Około godziny 5 media obiegła wieść, że wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Z oficjalnego komunikatu sztabu ukraińskiego wynika, że przeprowadzono ataki bombowe i rakietowe na kilka dużych miast.

Dziś 24 lutego, o godz. 5.00, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na lotniska w Boryspolu, a także w miastach Ozernoje, Kułbakino, Czuhujewo, Kramatorsku, Czarnobajewce oraz na obiekty wojskowe Ukrainy. W tym samym czasie agresor rozpoczął ostrzał artyleryjski terytorium i miejscowości Ukrainy wzdłuż granicy państwowej – czytam w komunikacie.

Z każdą minutą przybywa dramatycznych informacji, a w sieci coraz częściej pojawiają się nagrania, na których słychać przerażający huk bomb. Nie brakuje także zdjęć obrazujących skalę zniszczeń.

W mediach przybywa coraz więcej informacji o ofiarach. Z ostatnich doniesień wynika, że co najmniej osiem osób zostało zabitych, a dziewięć rannych.

Jak wygląda sytuacja na Ukrainie?

W tym momencie prezydent Ukrainy wprowadził stan wojenny na terenie całego państwa. Niedawno usłyszano także strzały pod Kijowem, co może oznaczać, że wojska rosyjskie lada moment rozpoczną obławę stolicy. Fox News podaje, iż na tę chwilę prowadzony jest wstępny ostrzał, po którym armia wkroczy na teren całego kraju.

Aleksander Łukaszenko interweniował w tej sprawie i zaproponował poprowadzenie rozmów rosyjsko-ukraińskich, Na tę chwilę jednak nie otrzymaliśmy informacji, czy obie strony wyraziły chęć uczestnictwa.

Głos zabrał także Andrzej Duda, który zapowiedział, że Polacy nie przestaną wspierać Ukrainy. Apelował przy tym, by zakończono konflikt zbrojny.

To jest bezprecedensowy akt agresji […]. Z całą pewnością będziemy mieli w najbliższym czasie spotkania. W ciągu dnia będą trwały konsultacje […].Mówię z całą stanowczością: stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana […]. Apeluję o pozostawienie Ukrainy w spokoju. Będę czynił wszystko, żeby to, co dzieje się na Ukrainie, jak najprędzej zostało zatrzymane – tłumaczy prezydent.

Poniższe nagranie przedstawia wjazd rosyjskich i białoruskich czołgów na teren Ukrainy:

Władimir Putin wydał ostrzeżenie dla przedstawicieli innych państw. W oficjalnym komunikacie poinformował, że każdy, kto zaangażuje się w wojnę rosyjsko-ukraińską poniesie poważne konsekwencje.

Teraz kilka ważnych, bardzo ważnych słów do tych, którzy mogą ulec pokusie interwencji w trwające wydarzenia. Ktokolwiek próbuje nam przeszkadzać, a tym bardziej stwarzać zagrożenie dla naszego kraju, dla naszego narodu, powinien wiedzieć, że reakcja Rosji będzie natychmiastowa i doprowadzi do konsekwencji, jakich nigdy w swojej historii nie doświadczyliście. Jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń. Podjęto wszelkie niezbędne decyzje w tym zakresie. Mam nadzieję, że zostanę wysłuchany – podaje Łukasz Bok.

W odpowiedzi na te informacje polska armia wprowadziła pierwszy stopień gotowości bojowej. Żołnierze otrzymali nakaz powrotu do koszar oraz odwołano przepustki i wyjazdy.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Wojna na Ukrainie: UE szykuje „olbrzymi pakiet sankcji”

Urodzona na Ukrainie Weronika Marczuk: „Przestańcie proszę współpracować z rosyjskimi firmami”