w

SuperSuper HahaHaha DramatDramat

[VIDEO] Rosjanie urządzili alkoholową libację na czołgu. Namierzył ich dron kamikaze

fot. kadr z nagrania i dron Switchblade (Facebook / U.S. Marine Corps)

W sieci pojawiło się niezwykłe nagranie, które ukazuje pierwsze opublikowane użycie drona Switchblade 300 na froncie. Amerykański bezzałogowiec namierzył rosyjskich czołgistów, którzy według podanej przez Ukraińców informacji „pili alkohol siedząc na czołgu”.

Centrum Komunikacji Strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku udostępniło nagranie przedstawiające udany atak na rosyjski czołg, przeprowadzony przez operatorów Sił Specjalnych Ukrainy na froncie wschodnim. Jak czytamy w opisie, Ukraińcy uczą się posługiwać otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych bronią.

To dobry przykład na to, jak pomoc zagranicznych partnerów, wraz z wyszkoleniem i profesjonalizmem naszych żołnierzy, daje pozytywne rezultaty na froncie” – napisali Ukraińcy w opisie filmu.

Dron kamikaze zaatakował rosyjski czołg

Na filmie, złożonym z perspektyw dwóch dronów widzimy, jak ukraińscy żołnierze namierzyli rosyjski czołg T72B3. Jak Siły Zbrojne Ukrainy podają na Facebooku, Ukraińcy zauważyli, że rosyjska załoga urządziła sobie libację alkoholową na dachu czołgu i postanowili to wykorzystać.

Zajęci sobą Rosjanie nie spodziewali się, że obserwują ich ukraińskie drony i nie wykazywali oznak niepokoju. W ujęciu z pierwszego drona możemy zobaczyć, jak atak Switchblade wyglądał z odległości i stwierdzić, że dron osiągnął swój cel.

Najbardziej interesujący jest punkt widzenia z kamery zamontowanej w samym dronie kamikaze, która uchwyciła proces namierzania i lotu nurkowego wprost w rosyjską załogę. Obraz urywa się na chwilę przed wybuchem ze względu na przesył danych oraz fakt, że drony Switchblade dostosowane do tego, aby wybuchać nad celem, zasypując go odłamkami.

Atak drona Switchblade 300 nie jest w stanie zniszczyć czołgu, ale sam pojazd bez załogi jest bezwartościowy w boju. Choć nagranie jest pierwszym opublikowanym filmem z użycia dronów Switchblade, to Ukraińcy zapewniają, że drony są stale używane na froncie.

Nagranie możecie oglądnąć poniżej

Switchblade

Drony Switchblade 300 są produkowaną przez amerykańską firmę AeroVironment amunicją krążącą. Bezzałogowiec jest przeznaczony do zwalczania żołnierzy oraz lekko opancerzonych celów, choć jak widać na zamieszczonym przez Ukraińców nagraniu, dobrze użyty dron jest też w stanie wyeliminować z akcji czołg, który bez załogi staje się bezużyteczny.

Jednostki Switchblade 300 ważą zaledwie 2,5 kilograma i są napędzane małym silnikiem elektrycznym, który pozwala na rozwinięcie prędkości nawet 160 km/h. Drony są w stanie wznieść się na pułap nawet 4600 metrów, sprawiając, że bardzo trudno zapobiec przeprowadzanym przez nie atakom.

Do eliminacji ciężej opancerzonych celów przeznaczony jest inny dron tej samej rodziny – Switchblade 600, który posiada specjalną głowicę do niszczenia czołgów.

Źródło: Facebook – Centrum Komunikacji Strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Oliwia Bieniuk, fot. Instagram @oliwia.bieniuk

Oliwia Bieniuk rozgadała się o śmierci mamy. Po latach zdradziła, jak wpłynęło to na jej życie. „Mam dużą odporność psychiczną”

Mistrz świata w boksie tajskim zginął na froncie, broniąc Mariupola. Zostawił żonę i syna