w

Unia Europejska wprowadza nowe sankcje dla Rosji i Białorusi. Uderzą w banki i oligarchów

UE
UE

W związku z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nowe sankcje. Czego będą dotyczyć tym razem?

Krótko po tym, jak wojska rosyjskie zaatakowały naszych wschodnich sąsiadów, UE nałożyła na państwo Władimira Putina sankcje. Pierwsze z nich wprowadziły restrykcje w stosunkach gospodarczych z obszarami w obwodzie donieckim i ługańskim, z uwagi na to, że Ukraina utraciła nad nimi kontrolę. Zastosowano także ograniczenia finansowe.

W drugim pakiecie znalazły się sankcje indywidualne, które wymierzono przeciwko prezydentowi federacji, Siergiejowi Ławrowowi oraz członkom Dumy Państwowej.

Trzeci pakiet jest już bardziej rozbudowany. Zapewniono w nim, że Ukraina będzie dostawała sprzęt i zaopatrzenie dla swoich sił zbrojnych. Oprócz tego nałożono zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej, w tym dostęp do unijnych lotnisk dla rosyjskich przewoźników. Wprowadzono również zakaz transakcji z rosyjskim Bankiem Centralnym, wykluczono siedem rosyjskich banków z systemu SWIFT (m.in. Nowikom, PSB, Sowkom) oraz zawieszono nadawanie przez Russia Today i Sputnik w UE. Wdrożono także w życie sankcje gospodarcze i indywidualne wobec Białorusi.

Mieliśmy już trzy pakiety mocno uderzających sankcji, ale teraz musimy upewnić się, że nie ma luk prawnych i że efekt sankcji jest zmaksymalizowany – powiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Media właśnie obiegła wieść, że to nie koniec. Rosja i Białoruś po raz kolejny boleśnie odczują konsekwencje swojego haniebnego zachowania.

UE wprowadza nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi

Źródło unijne przekazało w środę Polskiej Agencji Prasowej, że ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli nowy pakiet sankcji. Mimo że wcześniej mówiło się o tym, iż kolejne rosyjskie banki zostaną odłączone od systemu SWIFT, tak się nie stało. Unijni urzędnicy przekazali dziennikarzom z Brukseli, iż jest to podyktowane tym, że odpowiadają one za realizację dostaw energii do UE. Mieli oni na myśli m.in. Gazprombank i Sbierbank.

W czwartek w podparyskim Wersalu rozpocznie się szczyt, podczas którego zostanie omówiony nowy pakiet. Wiadomo już, że nowe retorsje obejmą trzy białoruskie banki, które zostaną wykluczone z systemu SWIFT. Na listy sankcyjne wciągnięci będą także kolejni rosyjscy oligarchowie. Mówi się też o tym, że na liście pojawi się wzmianka o zakazie eksportu technologii morskich do Federacji Rosyjskiej.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

McDonald's

McDonald’s zamyka restauracje w Rosji. W sieci prawdziwe szaleństwo. Nie uwierzycie, co wystawiają na aukcjach!

Antek Królikowski

Antek Królikowski po rozstaniu z żoną oddał adoptowanego psa? Fani dopytują, gdzie się podział Klasyk