w

SuperSuper

Ukraina pokazała przekazane przez Polskę czołgi w akcji. Widać ważne szczegóły [VIDEO]

fot. Polskie czołgi na Ukrainie (Twitter screenshot)

W sieci pojawiło się pierwsze nagranie, na którym widać polskie czołgi przekazane Ukrainie w ostatnim czasie. Internauci wychwycili cenny detal.

Pierwsze oficjalne potwierdzenie tego, że Polska przekazała czołgi na Ukrainę, pojawiło się w zeszłym tygodniu. 25 kwietnia premier Mateusz Morawiecki potwierdził informację o zbrojnym wsparciu dla Ukrainy, ale zdecydował się nie ujawniać ilości przesłanego sprzętu.

– „Nie będę dzisiaj o tym mówił. Przekażemy to w swoim czasie, ze względu na bezpieczeństwo naszych ukraińskich sąsiadów, przyjaciół” – stwierdził Morawiecki.

– „Dzisiaj my pomagamy naszym sąsiadom z Ukrainy, ale oni też dzisiaj pomagają nam, podejmując pracę tutaj w Polsce. Bracia, synowie, ojcowie uchodźców z Ukrainy walczą też o nasze bezpieczeństwo i pokój” – dodał.

Jak się później okazało, w ramach pomocy wojskowej opiewającej na kwotę ok. 7 mld złotych, Polska wysłała na Ukrainę między innymi ponad 230 czołgów T-72M1 oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.

Polskie czołgi na Ukrainie

W poniedziałek w internecie pojawiły się pierwsze nagrania, które ukazują polskie czołgi w rękach Sił Zbrojnych Ukrainy. Na filmie internauci wychwycili ważny szczegół, a jest nim fakt, że na czołgach widać zamontowany system termowizji i noktowizji.

Oznacza to, że przynajmniej część z wysłanych na Ukrainę czołgów to zmodernizowany wariant T-72M1R. W T-72M1R zainstalowano nowe układy zasilania z bateriami buforowymi, pasywną optoelektronikę dla kierowcy i dowódcy, oraz kamerę termowizyjną III generacji KLW-1 Asteria. Znacznie poprawiono także system łączności.

Jak podają ukraińskie źródła, część polskich maszyn znajduje się już na linii frontu w rejonie Donbasu, gdzie obecnie ma miejsce główne rosyjskie natarcie.

Tutaj widać polskie czołgi T-72M1. Dali nam 236 jednostek. Już są w Donbasie i biją kacapy” – napisał oryginalny autor nagrania według portalu CENSOR.NET.

Duża skala pomocy militarnej dla Ukrainy sprawiła, że obecnie Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem wysłanego do walki z Rosją sprzętu. Poza Polską dostawy czołgów produkcji wschodniej realizują także inne państwa Europy – m.in. Republika Czeska oraz Słowenia.

Źródło: Twitter ; Polskie Radio ; CENSOR.NET

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Krystian Ochman, Eurowizja 2022, fot. Instagram

Eurowizja 2022. Krystian Ochman poleciał do Turynu! Sprawdzamy notowania bukmacherów. Czy Polska ma szanse na zwycięstwo?

Na Ukrainie Rosjanie zaczęli walczyć między sobą. Powód zaskakuje!