w

„Typowy Janusz nad morzem”. Zaskakująca kampania społeczna [VIDEO]

fot. YouTube screenshot

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre. Niestety, co roku powraca problem związany z turystami, którzy na odpoczynek wybierają bliskie natury miejsca, a następnie zostawiają swoje śmieci na plaży czy w lesie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przygotował ciekawy materiał ukazujący „prawdziwego Janusza nad polskim morzem”.

Stereotyp Janusza

Typowy Janusz to określenie na osoby, które posiadają negatywne cechy Polaków. Janusz najczęściej przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku, który ubrany ma biały podkoszulek oraz nosi skarpety wraz z sandałami.

Stereotypowy Janusz uwielbia piwo oraz oglądanie telewizji. Na plaży zawsze towarzyszu mu parawan. W ciągu ostatnich kilku lat w internecie rolę Janusza często odgrywały nosacze sundajskie.

Kto ma prawdziwe powody do wstydu?

Stereotypem „typowego Janusza” posłużył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku. Przygotowany w ramach kampanii ekoTurysta materiał przedstawia „Janusza”, który wybiera się na plaże.

Mężczyzna zachowuje się zgodnie z negatywnie nacechowanym wyobrażeniem – ubrany w biały podkoszulek i sandały ze skarpetami do celu dojeżdża składakiem, nad morzem rozkłada ogromny parawan, a następnie wcina domową kanapkę, brudząc przy tym swojego wąsa.

Podczas całej drogi „Janusz” mija ludzi, którzy śmieją się z jego wyglądu oraz postępowania i wytykają go palcami. Czy aby na pewno mężczyzna miał jednak prawdziwe powody do wstydu? Ostatecznie wszyscy oprócz Janusza znikają, a po turystach zostają jedynie rozrzucone po całej okolicy śmieci.

Janusz sprząta po innych, a filmik można podsumować pytaniem – „Wydaje Ci się, że wiesz, co jest prawdziwym obciachem?”

Filmik WFOŚiGW możecie oglądnąć poniżej

Zdjęcia do materiału powstały na plaży w Gdańsku, a w główną rolę wcielił się aktor Teatru Muzycznego w Gdyni – Rafał Ostrowski.

Źródło: Puls Gdańska ; YouTube – WFOŚiGW w Gdańsku

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Stre Bajki - QUIZ, fot. screenshot YouTube

[QUIZ] Jak dobrze znasz dawne polskie kreskówki?

39-letnia weganka zagłodziła na śmierć swoje dziecko. 1,5-letni chłopiec ważył zaledwie 7,7 kg