w

SuperSuper DramatDramat HahaHaha

Szalony pomysł Rosjan. Tworząc umocnienia, zamiast worków z piaskiem wykorzystali… materiał wybuchowy [ZDJĘCIA]

fot. (Twitter / Telegram)

W niedawno odbitej z rąk Rosjan ukraińskiej miejscowości dokonano niecodziennego odkrycia. Okazuje się, że Rosjanie wpadli na ryzykowany pomysł, aby przy budowaniu umocnień zastąpić piasek i ziemię… saletrą amonową.

Worki z piaskiem już od długiego czasu służą służbom mundurowym. Budowane z nich umocnienia mogą nie tylko pomagać podczas powodzi, ale i być skutecznym i tanim środkiem obrony przed wrogimi pociskami. Wygląda jednak na to, że Rosjanie zapomnieli, jakiego materiału użyć.

Saletra zamiast piasku

Zamiast piasku żołnierze swoje fortyfikacje wybudowali z użyciem saletry amonowej, która w odpowiednich warunkach może doprowadzić do podpalenia lub wybuchu. Niszczące skutki eksplozji tej substancji cały świat mógł zaobserwować między innymi podczas potężnego wybuchu w Bejrucie w 2020 r.

Saletra w rękach Rosjan znalazła się z powodu jej zastosowań jako nawóz i wszechobecności w regionach rolniczych. Nikt najwyraźniej nie uprzedził ich jednak, że substancja jest wrażliwa na ciepło i może podpalić się pod wpływem ostrzału lub wybuchów, a nawet pogody. Zmiany w strukturze saletry zachodzą już przy 32,2 stopniach Celsjusza.

Zdjęcia z uwolnionej z rosyjskich rąk miejscowości Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim szybko obiegły internet. Informacje udostępnił między innymi kanał informacyjny Bochkala-War czy gazeta Euromaidan Press.

Aby umocnić swoje pozycje, żołnierze Rosji zamiast piasku w Ruskiej Łozowej w obwodzie charkowskim użyli worków wypełnionych saletrą amonową. Istnieje niebezpieczeństwo detonacji amonu, który jest używany jako nawóz chemiczny” — dodaje gazeta.

Saletra amonowa powinna być przechowywana w czystych, suchych miejscach i nigdy nie powinna być wystawiona na otwartej przestrzeni ze względu na wilgoć oraz zmiany temperatury.

Ulubiony materiał terrorystów

Ze względu na dostępność oraz stosunkowo niską cenę wiele organizacji terrorystycznych używało saletry jako materiał wybuchowy. Saletry amonowej użyli na przykład Timothy McVeigh, który wykorzystał substancję do budowy bomby podłożonej w budynku administracji publicznej w Oklahoma City w USA w 1995 roku, czy norweski prawicowy terrorysta Anders Behring Breivik w roku 2011.

Źródło: Euromaidan Press ; Telegram

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Córka Putina ma dziecko z Igorem Zełenskim? Przedstawiono zaskakujące wyniki śledztwa

Rosjanie oznaczyli satelitę literą „Z” i wysłali w kosmos. Zaliczyli spektakularną porażkę