w

SuperSuper

Rosyjski generał zginął na Ukrainie. Zabiła go… rozmowa telefoniczna

fot. Zdjęcie podglądowe - mil.ru / Pexels

Ukraińscy żołnierze zabili rosyjskiego generała, po tym, jak wykonał on rozmowę telefoniczną na niezabezpieczonej linii. Połączenie miało zdradzić jego lokalizacje i nakierować ukraińskie wojsko.

Jak podaje „The New York Times”, powołując się na informacje otrzymane od dwóch amerykańskich urzędników wojskowych, ukraińskim wojskom udało się przechwycić niezabezpieczoną rozmowę prowadzoną przez rosyjskiego generała.

Ukraińcy szybko zlokalizowali generała na podstawie rozmowy i dowództwo stało się łatwym celem. Żołnierze zaatakowali lokalizacje, gdzie miał znajdować się rosyjski generał, i operacja okazała się sukcesem.

„Ukraińcy przechwycili rozmowę generała, użyli geolokalizacji i zaatakowali jego siedzibę, zabijając go i jego sztab” – wskazali wojskowi.

Źródło New York Times nie podało jednak nazwiska ani lokalizacji generała. Możemy się jednak domyślać, że jest to jeden z 4 wysokiej rangi generałów, których zlikwidowały ukraińskie wojska. Wśród potwierdzonych strat rosyjskiej armii znaleźli się: generał major Andriej Suchowiecki, generał major Witalij Gierasimow, generał major Andriej Kolesnikow oraz generał major Oleg Mitiajew.

Problemy z rosyjską komunikacją

Od początku inwazji świat obiegają informacje o wielkich kłopotach z łącznością w rosyjskiej armii. Według informacji podanych przez ukraińską armię na początku marca, Rosjanie nie mogą korzystać ze swojego szyfrowanego systemu komunikacji „Era„, który wprowadzili w zeszłym roku, bo… zniszczyli na Ukrainie potrzebną do operacji systemu infrastrukturę.

Jak się okazuje, rosyjski system polega na wieżach komórkowych 3G/4G, a Rosjanie uszkodzili lub zniszczyli dużą ich ilość na terenie Ukrainy podczas działań związanych z „operacją specjalną” zarządzoną przez Putina.

Zwykli rosyjscy żołnierze są również pozbawieni telefonów komórkowych, które dowództwo zabrało im przed wyjazdem na Ukrainę, Oznacza to, że część rosyjskiego wojska nie posiada żadnych sposobów efektywnej i bezpiecznej komunikacji.

Osoba z otoczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdradziła „The Wall Street Journal”, że ukraiński wywiad utworzył specjalną jednostkę, której zadaniem jest tropienie rosyjskich dowódców.

Źródło: The New York Times

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Arnold Schwarzenegger nagrał osobistą odezwę do Rosjan. „Proszę, obejrzyjcie to i podajcie dalej” [VIDEO]

Rosyjski portal wzywa do „denazyfikacji” Polski. Autorka wspomina historię i wysuwa dobitne oskarżenia