w

Rosjanie zestrzelili samolot i pochwalili się w sieci. Okazało się, że to ich własna maszyna [VIDEO]

fot, wrak i zdjęcie ilustracyjne (Alex Beltyukov - RuSpotters Team CC BY-SA 3.0 / Twitter)

Rosyjskie siły zestrzeliły własny samolot uderzeniowy Su-34 nad obwodem ługańskim – podały w poniedziałek ukraińskie media. Tę wersję wydarzeń popierają także doniesienia pochodzące ze strony rosyjskiej, która na początek cieszyła się z zestrzelenia „ukraińskiego samolotu”. Na maszynie widać jednak rosyjskie oznaczenia.

W niedzielę, 17 lipca, doszło do zestrzelenia samolotu w niebie nad okupowanym przez Rosjan Ałczewskiem w obwodzie ługańskim. Ałczewsk znajduje się obecnie około 40 kilometrów za linią frontu.

Rosyjskie kanały propagandowe na Telegramie zaczęły udostępniać film, na którym widać zgliszcza samolotu, a osoba nagrywająca twierdzi, że jest to ukraińska maszyna. „Zestrzeliliśmy!” – cieszyli się Rosjanie.

Zestrzelili własny samolot

Szybko jednak okazało się, że zestrzelona maszyna ma wyraźnie widoczne oznaczenia rosyjskich sił powietrznych, a dodatkowo ukraińska armia nie ma na wyposażeniu samolotów Suchoj Su-34. Zniszczony samolot wart był co najmniej 36 milionów dolarów.

Usuńcie to nagranie. Samolot jest niestety nasz. Zdarza się” – można było przeczytać na jednym z prorosyjskich kanałów na Telegramie.

Zestrzelili zmodernizowany wariant

Biorąc pod uwagę, że do widocznych numerów kończących się na „90” pasuje tylko jeden egzemplarz Su-34, możemy określić, że zestrzelony samolot to wariant zmodernizowany, czyli Su-34M. Według aktualnych danych Rosjanie posiadają jedynie 10 takich maszyn.

Su-34M to jeden z najnowocześniejszych samolotów obecnie używanych przez rosyjskie wojsko. Budowę tego zmodyfikowanego wariantu rosyjskich bombowców Su-34 rozpoczęto w 2021 r., ale pierwsze kilka jednostek do armii trafiło dopiero w czerwcu bieżącego roku.

4 lipca 2022 r. służba prasowa Rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego ogłosiła, że Siły Powietrzne stacjonujące na terytorium Chabarowska otrzymały kilka zmodernizowanych bombowców wielofunkcyjnych Su-34M pod koniec czerwca.

Co ciekawe, rosyjska państwowa telewizja o tematyce wojskowej „Zvezda” wyemitowała niedawno materiał, w którym można było zauważyć samoloty biorące udział w wojnie na Ukrainie. „Zvezda” zapomniała jednak zamazać numery identyfikacyjne jednego z samolotów Su-34, z których wynikało, że pochodzi on z jednostki nr. 277 stacjonującej w Chabarowsku. Z tej samej jednostki pochodzi zestrzelone Su-34M o numerach RF-95890.

fot. rosyjskie oznaczenia na zestrzelonym SU-34

Źródło: Newsweek ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Sandra Kubicka jest zażenowana zachowaniem Polaków na wakacjach w Grecji. „Błagam. Stop it”

Trudne lądowanie polskiego samolotu - fot. screenshot Twitter @ilove_aviation

[WIDEO] Dramatyczne chwile na lotnisku na Maderze. Silny wiatr targał polskim samolotem na wszystkie strony! O krok od tragedii