w

Rosjanie oznaczyli satelitę literą „Z” i wysłali w kosmos. Zaliczyli spektakularną porażkę

fot. rosyjska satelita Kosmos-2555 (Telegram)

Pod koniec kwietnia Kreml chwalił się wystrzeleniem nowego satelity wojskowego na orbitę. Misja Kosmos-2555 okazała się jednak wielką klęską, a wykorzystany na potrzeby wojennej propagandy satelita spłonął w atmosferze.

29 kwietnia z kosmodromu w Plesiecku wystrzelony został satelita szpiegowski Kosmos-2555. Rosjanie postanowili oznaczyć kadłub rakiety symbolem „Z”, który przez inwazję na Ukrainę przybrał nowe znaczenie.

Satelita został wyniesiony przez rakietę Angara-1.2, a obecna misja była zaledwie drugim startem rakiety nośnej z tej rodziny. Pierwsze próby odbyły się w lipcu 2014 roku. Instalacja z powodzeniem osiągnęła planowaną wysokość, ale wtedy zaczęły pojawiać się problemy.

Po jakimś czasie od startu rakiety niezależni obserwatorzy zauważyli, że Kosmos-2555 ma problem z utrzymaniem orbity i przestał nadawać sygnały radiowe. Rosyjska agencja kosmiczna próbowała poprawić sytuację i skorygować trajektorię, ale wysiłki okazały się nieskuteczne.

W czwartek Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) potwierdziło, że rosyjski Kosmos-2555 wypadł z orbity i spłonął w atmosferze ziemskiej. Nie jest jasne, co było przyczyną porażki misji.

Komentarz amerykańskiego astronauty

Spektakularną porażkę Rosji skomentował m.in. Scott Kelly — były amerykański astronauta.

 „Rosyjska rakieta z literą 'Z’ na boku wysyłała nieudanego satelitę wojskowego. Wygląda na to, że symbol 'Z’, który reprezentuje zbrodnie wojenne i okrucieństwa, jest teraz również synonimem epickiej porażki” – napisał kilka dni temu, gdy zaczęły się problemy rosyjskiego satelity.

Kosmodrom w Plesiecku

Kosmodrom w Plesiecku, znajdujący się w miejscowości Mirny w obwodzie archangielskim, od kilku lat staje się coraz ważniejszym obiektem dla rosyjskiego rządu i sił wojskowych. W listopadzie 2021 r. Rosja wystrzeliła z niego rakietę antysatelitarną Nudol. Rakieta Nudol według Rosji ma być w stanie niszczyć wrogie satelity wojskowe w razie konfliktu.

Źródło: The Barents Observer ; Biełsat ; TASS

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Szalony pomysł Rosjan. Tworząc umocnienia, zamiast worków z piaskiem wykorzystali… materiał wybuchowy [ZDJĘCIA]

Fińskie piwo o tematyce NATO stało się prawdziwym hitem. „Smak bezpieczeństwa z nutką wolności”