w

Protest przeciwko wojnie. Ministrowie zbojkotowali wystąpienie Rosji na ważnym szczycie

fot. Putin na szczycie APEC w 2020 r. (Kremlin.ru, CC BY 4.0)

Podczas sobotniego spotkania w Bangkoku ministrowie handlu pięciu krajów w proteście przeciw działaniom Putina opuścili salę obrad. Jak informuje gazeta Bangkok Post powołująca się na tajlandzkie źródła rządowe, byli to przedstawiciele USA, Japonii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Sobotnie spotkanie otwierało tegoroczną dwudniową konferencję APEC w Bangkoku. Głównym tematem obrad zrzeszającej 21 krajów organizacji była promocja handlu i inwestycji po koronawirusie. Poruszone zostały też kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, energii oraz ruchu turystycznego.

Wyszli z sali obrad

Ministrowie z USA, Japonii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii opuścili salę obrad, gdy tylko podczas porannej sesji swoje przemówienie zaczął wygłaszać minister rozwoju gospodarczego Rosji Maksim Reszetnikow.

Jak powiedział jeden z dyplomatów cytowany przez agencję Reutera, protest był „wyrazem dezaprobaty wobec bandyckiej wojny Rosji na Ukrainie i jej wpływu na gospodarkę w regionie APEC

Sprzeciw zainicjowany został przez amerykańską przedstawicielkę ds. handlu Katherine Tai, ale do Amerykanów dołączyli przedstawiciele kolejnych czterech państw — powiedzieli Reutersowi tajscy urzędnicy i dyplomaci.

Kraje, które uczestniczyły w proteście, zażądały, aby w oświadczeniu końcowym grupy, które ma zostać wydane w niedzielę, znalazły się „ostrzejsze słowa na temat wojny w Ukrainie„.

Jurin Laksanawisit, wicepremier i minister handlu Tajlandii powiedział, że mimo protestu spotkanie „przebiegało dobrze”. Jak poinformował tajski urzędnik, zaraz po tym, jak Reszetnikow zakończył przemawiać, delegacje pięciu krajów wróciły na spotkanie.

Tajlandia jest obecnie przewodniczącym APEC, a w listopadzie ma się odbyć szczyt przywódców tej grupy. Nie jest jeszcze jasne, czy prezydent Rosji Władimir Putin weźmie w nim udział.

APEC

Założona w 1989 r. organizacja APEC działa na zasadzie niewiążącej współpracy 21 państw i ma na celu poprawę powiązań gospodarczych oraz wolnego handlu w krajach regionu Pacyfiku.

Do APEC należą: Australia, Brunei, Kanada, Chile, Chiny, Hong Kong, Indonezja, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Peru, Filipiny, Rosja, Singapur, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, USA i Wietnam.


Tegoroczne spotkanie w Bangkoku jest pierwszym od trzech lat osobistym spotkaniem regionalnych ministrów handlu, ponieważ ograniczenia w podróżowaniu związane z pandemią koronawirusa zostały złagodzone.

Źródło: Bangkok Post ; Reuters ; agencja Kyodo

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Łukaszenka ruszył na ratunek! Dyktator uczy zachwycone dzieci, jak… otwierać butelki

[VIDEO] Rosjanie zaatakowali polskie gospodarstwo w Ukrainie i zabili pracowników. Odwdzięczyła im się ukraińska armia