w

Profesor Marian Fuks nie żyje. Był trzecim najstarszym mężczyzną w Polsce

fot. Marian Fuks (Facebook - Żydowski Instytut Historyczny)

W niedzielę przed południem zmarł profesor Marian Fuks. Informację o jego śmierci podał na Facebooku Teatr Żydowski. „Był historykiem i muzykologiem […] przez wiele lat pracował w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie zajmował się m.in. historią Żydów w Warszawie” – poinformowano.

Teatr Żydowski w Warszawie za pośrednictwem Facebooka przekazał w niedzielę smutną wiadomość o śmierci profesora Mariana Fuksa. Dodano także, że 108-latek był trzecim najstarszym mężczyzną w Polsce i jednym z 150 najstarszych mężczyzn na świecie.

„Jeszcze 28 września obchodził 108. urodziny. Był historykiem i muzykologiem. Przez wiele lat pracował w Żydowskim Instytucie Historycznym (ŻIH), gdzie zajmował się historią Żydów w Warszawie, historią żydowskiej prasy, kultury, biografistyką oraz Holokaustem. Wszechstronne zainteresowania Profesora zaowocowały ponad tysiącem prac z dziedziny historii i kultury, publikowanych w kraju i za granicą!” – poinformował Teatr Żydowski.

Informację w poniedziałek potwierdził także Żydowski Instytut Historyczny. Na stronie ŻIH możemy przeczytać, że Marian Fuks urodził się 28 września 1914 r. w Płońsku, a jego ojciec, Borys, działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie międzywojennym Fuks wraz z rodziną mieszkał na warszawskiej Pradze.

Marian Fuks rozpoczął studia dziennikarskie, ale zostały one przerwane obowiązkową służbą wojskową w kawalerii. Po ataku Niemiec na Polskę znalazł się na kresach wschodnich, gdzie został aresztowany, oskarżony o szpiegostwo i osadzony w sowieckich więzieniach i łagrach na Syberii.

Fuks został uwolniony dzięki układowi Sikorski-Majski z lipca 1941 roku i rozpoczął służbę jako kwatermistrz w 1. Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Podczas walk o Gdańsk został kontuzjowany.

Po wojnie został pułkownikiem rezerwy, ale w 1967 r. wydalono go z wojska podczas czystki antysemickiej. Od 1968 r. był pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Przez dwa lata był jego dyrektorem, a przez aż 20 lat redagował kwartalnik „Biuletyn ŻIH”.

Podczas niemieckiej okupacji Polski zginęła niemal cała rodzina profesora.

Źródło: jhi.pl / PAP

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Otoczona pianą Magda Gessler pokazała zdjęcie z wanny. Tego jeszcze nie było!

Wytatuowała swoje roczne dziecko. „Niektórzy mówią, że wychowuję mojego syna na gangstera lub zbira”