w

Portret Marilyn Monroe Andy’ego Warhola sprzedany za rekordową kwotę!

„Shot Sage Blue Marilyn”, obraz namalowany w 1964 roku, czyli dwa lata po tragicznej śmierci gwiazdy Hollywood, sprzedał się w cztery minuty (!) za 195 milionów dolarów !

Obraz przechowywany dotychczas w kolekcji szwajcarskich marszandów Thomasa i Doris Ammannów w Zurychu trafił pod młotek i został zakupiony przez anonimowego nabywcę za 195 milionów dolarów (158 milionów funtów), co czyni go najdroższym dziełem amerykańskiego artysty sprzedanym na aukcji.

Według domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku, w którym odbyła się sprzedaż, jest to również najdroższy przedmiot z XX wieku, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji.

Dochód ze sprzedaży trafi do fundacji Ammannów, która zajmuje się pomocą dzieciom w opiece zdrowotnej i edukacji.

twitter.com

Jaka jest historia obrazu?

Shot Sage Blue Marilyn pochodzi z serii pięciu portretów najbardziej kultowej amerykańskiej aktorki lat pięćdziesiątych. Warhol wykonał go w 1964 roku na podstawie zdjęcia Marilyn Monroe z plakatu filmu „Niagara” ( 1953 r.) i od tego czasu stał się jednym z najbardziej znanych dzieł pop-artu.

Aktorka przedstawiona jest w żywych kolorach: ma różową twarz, żółte włosy z niebieskimi cieniami do powiek i czerwonymi ustami na turkusowym tle.

„Pozostaje tylko enigmatyczny uśmiech, który łączy ją z innym tajemniczym uśmiechem dystyngowanej damy, Mona Lisy”.

powiedział przed aukcją Georg Frei, prezes zarządu Fundacji Thomasa i Doris Ammann

Tytuł obrazu nawiązuje do incydentu, w którym performerka Dorothy Podber poprosiła o „ustrzelenie” stosu sitodrukowych portretów Monroe w studiu Warhola – ten założył, że zamierza sfotografować zdjęcia więc się zgodził. Zamiast tego Podber wyjęła z torebki pistolet i ostrzelała stos portretów Marilyn – akurat Shot Sage Blue Marilyn nie został trafiony kulą…

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ola

Nick Jonas, Priyanka Chopra, fot. Instagram @priyankachopra

Nick Jonas i Priyanka Chopra w końcu pokazali córeczkę! „Po ponad 100 dniach na OIOM-ie nasza mała dziewczynka jest wreszcie w domu”

Tom Cruise, Lady Gaga, fot. Instagram @ladygaga, @topgunmovie

[WIDEO] „Top Gun” wraca na ekrany po 36 latach! Fani oszaleli na widok Lady Gagi i Toma Cruise’a w niesamowitym klipie