w

Popularny w sieci „Ksiądz z osiedla” rozgadał się na temat zarobków duchownych. Padła konkretna kwota. „Za sakramenty, za chrzty, z tacy…”

Ksiądz Rafał Główczyński - fot. Instagram @ksiadz_z_osiedla
Ksiądz Rafał Główczyński - fot. Instagram @ksiadz_z_osiedla

Wiele osób nie raz zadawało sobie pytanie: ile zarabia ksiądz? O to zapytał Księdza z osiedla prowadzący podcast Bez tajemnic. Takiej odpowiedzi duchownego nikt się nie spodziewał. Padła konkretna kwota.

Zarobki gwiazd zawsze wywołują kontrowersje, lecz zdaje się, że jeszcze większym zainteresowaniem cieszy się temat, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć księża. Na ten temat krąży wiele legend, tym bardziej że często uwadze dziennikarzy nie umyka fakt, że niektórzy z nich jeżdżą na co dzień drogimi autami lub wiodą wystawne życie. Oczywiście wysokość pensji duchownych uzależniona jest od wielu czynników, dlatego też nie można generalizować. Więcej na ten temat opowiedział przedstawiciel duchowieństwa.

Ile zarabiają księża?

Rafał Główczyński to znany wśród użytkowników TikToka Ksiądz z osiedla. Poprzez media społecznościowe dociera do wiernych, którym opowiada o Bogu, wierze katolickiej i odpowiada na najbardziej trapiące ich pytania. Ostatnio zdecydował się na udział w podcaście Bez tajemnic, w którym został zapytany o to, ile zarabiają księża. Duchowny wyznał, że sam nie dostaje środków od kościoła. Utrzymuje się z pensji nauczyciela, a ta, jak wiadomo, nie jest szczególnie wysoka.

U nas w zakonie jest tak, że ja nie dostaję żadnych pieniędzy z parafii, za sakramenty, za chrzty, z tacy… Wszystko idzie na dom zakonny, na utrzymanie domu zakonnego i różne rzeczy z tym związane. Więc to, co ja mam do dyspozycji, to jest moja pensja, którą dostaję w szkole. Ja jako nauczyciel tyle, ile każdy, czyli tam za etat dostałem 2900 złotych

– powiedział.

Pod fragmentem rozmowy od razu zaroiło się od komentarzy. Jedni pisali, że w gruncie rzeczy taka kwota jest wystarczająca, gdy wszystkie koszty utrzymania pokrywa zakon.

 • 2900 i nie trzeba płacić za rachunki, za jedzenie, za lekarzy…. Żyć nie umierać.
 • Ale jedzonko, opłaty, mieszkanie nie płacisz, więc 2900 na czysto.
 • Taka kwota tylko na swoje potrzeby to jest jakby luksusowo.
 • 2900 i wszystko jest do przewalenia, bo typ nie ma żadnych opłat. Nawet jedzenia nie musi kupować.
 • 2900 miesięcznie dla siebie.

Inni natomiast nie byli skłonni w to uwierzyć.

 • I wszyscy księża jeżdżą nowymi autami.
 • No myślę, że nie do końca prawdę powiedział.
 • Nic nie zarabiają, a jeżdżą mercedesami.
 • Nie nie wierzę jakoś w to, co mówi.
 • I na rowerze jeździ? Już w to uwierzę.
 • Oj, coś mi się wydaje, że gdyby powiedział prawdę, nie miałby wstępu na parafię. Musiał pomyśleć, ile wynosi najniższa.
 • Te pieniądze to jakby kieszonkowe na przyjemności, bo mieszkanie itd. ma od parafii, sam nie płaci rachunków.

A wy jesteście skłonni w to uwierzyć?

@beztajemnicpodcas #beztajemnic #fyp #dc #podcast #foryou #foryou #wywiad #foryourpage #ksiadz ♬ dźwięk oryginalny – beztajemnicpodcast

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Andrzej Sołtysik, Patrycja Sołtysik - fot. Gałązka/AKPA

Andrzej Sołtysik o drugiej ciąży żony. Zdradził, ile przytyła oraz czy ochrzczą malucha. „Piersi rosną, nie wiem, kiedy przestaną”

Joanna Koroniewska - fot. Instagram @joannakoroniewska

Ostra reakcja Joanny Koroniewskiej na krytyczne uwagi dotyczące jej wyglądu. „NIE DAM SIĘ JUŻ OŚMIESZAĆ”