w

Polska ambasada w Moskwie zaatakowana w odwecie. Nagrali moment napaści [VIDEO]

fot. Twitter screenshot

Wejście do ambasady Polski w Rosji zostało oblane czerwoną farbą. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia, a incydent skomentował wiceminister spraw zagranicznych. Atak na ambasadę nastąpił najprawdopodobniej w wyniku wydarzeń z 9 maja.

Na zamieszczonym w sieci nagraniu widać trzech mężczyzn podchodzących do bramy ambasady z pojemnikami wypełnionymi czerwoną farbą. Rosjanie oblali tablicę z godłem, szybę oraz kawałek lustra.

Miejsce incydentu udało się ustalić jako wejście do ambasady przy ulicy Bolszoj Tiszinskyj Pereulok w Moskwie. W rozmowie z Onetem rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że ambasador w Rosji potwierdził zdarzenie i oczekiwał na przyjazd policji.

Atak na polską ambasadę w rozmowie z dziennikarzami skomentował przebywający obecnie z wizytą w Waszyngtonie wiceszef polskiej dyplomacji.

– „Będziemy oczekiwać od strony rosyjskiej wyjaśnienia tej sprawy i ustalenia sprawców” – powiedział Marcin Przydacz.

– „Jakiekolwiek próby tego typu reagowania na sytuację, która miała miejsce w Warszawie, są oczywiście absolutnie nieakceptowalne. Placówki dyplomatyczne, dyplomaci cieszą się odpowiednim immunitetem” – dodał.

Rosyjski ambasador oblany sztuczną krwią w Warszawie

W poniedziałek 9 maja ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew miał zamiar uczcić Dzień Zwycięstwa, składając kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. W odpowiedzi na zamiary polityka na miejscu utworzył się kilkusetosobowy protest.

W pewnym momencie tłum otoczył Andriejewa i rosyjski dyplomata został oblany substancją przypominającą krew, która miała być znakiem sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji i zbrodni na Ukrainie. Ambasador zaraz po ataku zdążył stwierdzić, że wydarzenia z Buczy to „inscenizacja”, a następnie został ewakuowany samochodem.

Do ataku przyznała się ukraińska dziennikarka Iryna Zemliana. Polskie MSZ odniosło się do wydarzeń na cmentarzu, określając je „incydentem godnym ubolewania”.

„Nie powinien mieć miejsca” – powiedział Zbigniew Rau. – „Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, niezależnie od polityki, jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują” – dodał.

Źródło: GazetaRu ; Media

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Były prezydent Estonii odsłonił kulisy lotu do Tbilisi. „Wściekły Kaczyński zadzwonił do mnie następnego dnia”

Nowy rekord? Chińska telewizja uchwyciła potężny lot wieży rosyjskiego czołgu [VIDEO]