w

Polska ambasada w Moskwie zaatakowana w odwecie. Nagrali moment napaści [VIDEO]

fot. Twitter screenshot

Wejście do ambasady Polski w Rosji zostało oblane czerwoną farbą. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia, a incydent skomentował wiceminister spraw zagranicznych. Atak na ambasadę nastąpił najprawdopodobniej w wyniku wydarzeń z 9 maja.

Na zamieszczonym w sieci nagraniu widać trzech mężczyzn podchodzących do bramy ambasady z pojemnikami wypełnionymi czerwoną farbą. Rosjanie oblali tablicę z godłem, szybę oraz kawałek lustra.

Miejsce incydentu udało się ustalić jako wejście do ambasady przy ulicy Bolszoj Tiszinskyj Pereulok w Moskwie. W rozmowie z Onetem rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że ambasador w Rosji potwierdził zdarzenie i oczekiwał na przyjazd policji.

Atak na polską ambasadę w rozmowie z dziennikarzami skomentował przebywający obecnie z wizytą w Waszyngtonie wiceszef polskiej dyplomacji.

– “Będziemy oczekiwać od strony rosyjskiej wyjaśnienia tej sprawy i ustalenia sprawców” – powiedział Marcin Przydacz.

– “Jakiekolwiek próby tego typu reagowania na sytuację, która miała miejsce w Warszawie, są oczywiście absolutnie nieakceptowalne. Placówki dyplomatyczne, dyplomaci cieszą się odpowiednim immunitetem” – dodał.

Rosyjski ambasador oblany sztuczną krwią w Warszawie

W poniedziałek 9 maja ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew miał zamiar uczcić Dzień Zwycięstwa, składając kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. W odpowiedzi na zamiary polityka na miejscu utworzył się kilkusetosobowy protest.

W pewnym momencie tłum otoczył Andriejewa i rosyjski dyplomata został oblany substancją przypominającą krew, która miała być znakiem sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji i zbrodni na Ukrainie. Ambasador zaraz po ataku zdążył stwierdzić, że wydarzenia z Buczy to “inscenizacja”, a następnie został ewakuowany samochodem.

Do ataku przyznała się ukraińska dziennikarka Iryna Zemliana. Polskie MSZ odniosło się do wydarzeń na cmentarzu, określając je “incydentem godnym ubolewania”.

“Nie powinien mieć miejsca” – powiedział Zbigniew Rau. – “Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, niezależnie od polityki, jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują” – dodał.

Źródło: GazetaRu ; Media

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Maciej

Były prezydent Estonii odsłonił kulisy lotu do Tbilisi. “Wściekły Kaczyński zadzwonił do mnie następnego dnia”

Nowy rekord? Chińska telewizja uchwyciła potężny lot wieży rosyjskiego czołgu [VIDEO]