w

Pokolenie Z nie chce żyć samą pracą. „Lazy girl job” to najnowszy trend, który zyskuje coraz więcej fanów na TikToku

fot. Pexels @ivamsamkov
fot. Pexels @ivamsamkov

Najnowszy internetowy trend lazy girl job cieszy się rosnącą popularnością wśród użytkowników TikToka. To nowy pomysł na życie wielu osób, szczególnie pośród pokolenia Z. Na czym polega?

Zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym nie jest łatwym zadaniem. W ostatnim czasie coraz więcej osób nie stawia pracy ponad swoje prywatne sprawy i szuka takiego sposobu na zarabianie, który nie pochłaniałby całej energii. Wygląda na to, że najlepiej udaje się to pokoleniu Z. To właśnie ono stworzyło na TikToku trend lazy girl job.

Lazy girl job – czym jest to zjawisko?

Lazy girl job to nic innego jak odpowiedź na kulturę pracoholizmu. Osoby żyjące według tej zasady promują styl życia, w którym praca nie odgrywa najważniejszej roli. Można zaobserwować, że ten trend największą popularnością cieszy się wśród pokolenia Z – to ono dorastało, obserwując swoich zapracowanych rodziców. To jeden z powodów, dla których obecni młodzi dorośli chcą zerwać z wytartym schematem pracowania ponad siły. Szukają więc takiej pracy, która pomogłaby zachować balans i była definicją połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Dosłowne tłumaczenie terminu lazy girl job można zrozumieć jako leniwą pracę, ale wcale nie musi on tego oznaczać. Chodzi o to, by pracowanie nie wywoływało stresu, ani żeby nie trzeba było się w przemęczać. Często cechuje się tym, że można ją wykonywać zdalnie albo w elastycznych godzinach pracy. W dużej mierze składa się z łatwych i przyjemnych zadań z dłuższymi przerwami.

Na TikToku powstało mnóstwo filmików, w którym pokolenie Z chwali się swoją pracą.

Kocham moją lazy girl job. Wszystko, co robię, to kopiowanie i wklejanie tych samych maili, wykonywanie 2-3 telefonów dziennie, robienie 30 minutowych przerw 6 razy na dzień i dostawanie niezłej wypłaty – czytamy na jednym z TikToków.

O generacji Z mówi się nieraz, że jedyne, czym się kieruje w życiu, to dążenie do wygody. Psychologowie mają na to wytłumaczenie.

Z jednej strony ten trend może dać nam informacje o nastawieniu młodszych pokoleń co do samej kariery. Dla nich kariera, sukces w rozumieniu takim, w jakim pojmowały to starsze pokolenia, przestał być aktualny, atrakcyjny i pociągający – powiedziała w rozmowie z portalem Interia Żaneta Rachwaniec, psycholożka i psychoterapeutka.

Innym czynnikiem, który może przyczyniać się do tego zjawiska, jest brak przełożenia ciężkiej pracy na warunki życia. Wiele osób rezygnuje ze starań na rzecz większej wygody.

Mówią wyraźnie o tym, że mimo ciężkiej pracy i tak nie mogą zarobić na mieszkanie, nie stać ich na raty kredytu. Wcześniejsze pokolenia mogły mieć takie przeświadczenie, że jeśli będziemy pracować to uda nam się zbudować dom, spłacić mieszkanie, to było dla nas osiągalne. Dla młodszego pokolenia już nie jest – tłumaczy psycholożka.

fot. Pexels @mareklevak

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Anna Cieślak, Edward Miszczak - fot. Grabowski/AKPA

Anna Cieślak i Edward Miszczak rzadko mówią o swoim związku. Teraz zrobili wyjątek. Jak się poznali? „Zakochałem się w niej tej nocy, ale uznałem, że to NIE MA SZANS”

Taco Hemingway - fot. YouTube screenshot @hemingway.net

Taco Hemingway w zaskakującym wyznaniu prosto ze sceny. Wspomniał o Idze Lis. „Błagam was, bo to jest coś, co wykańcza, jeśli się nikomu nie powie”