w

Oscary 2022. Którzy Polacy dostali w przeszłości Oscara?

Oscary 2022
Oscary 2022

Oscary 2022 lada moment. W przeszłości na gali rozdania tych prestiżowych nagród nie raz brylowali Polacy. Kto z Polski dostał Oscara w poprzednich latach?

Oscary 2022 to najbardziej wyczekiwane przez kinomanów wydarzenie w roku. Organizowane jest nieprzerwanie od 1929 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Obok Emmy, Tony i Grammy jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w amerykańskim przemyśle rozrywkowym.

94. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 27 na 28 marca i oczywiście będzie transmitowana w Polsce. Z pewnością wiele osób będzie śledzić przebieg wydarzeń, ponieważ o statuetkę będą walczyć Polacy. Wśród nominowanych znalazł się film Sukienka, które reżyserem jest Tadeusz Łysiak, a także Lamb, który jest islandzko-szwedzko-polską koprodukcją. Doceniony został także Janusz Kamiński, którego nazwisko uwzględniono się w kategorii Najlepsze zdjęcia, które poczynił do filmu West Side Story w reżyserii Stevena Spielberga.

Kto z Polski dostał Oscara?

Czy w tym roku Polacy będą mieli powody do świętowania? O tym przekonamy się już wkrótce. W przeszłości jednak nie brakowało nam powodów do radości, ponieważ nasi krajanie nie raz świętowali triumfy podczas gali. Poniżej możecie sprawdzić, kto z Polski dostał Oscara w poprzednich latach.

Leopold Stokowski zdobył Oscara w 1941 roku

Leopold Stokowski jest pierwszym Polakiem w historii, który zdobył Oscara. Był brytyjskim dyrygentem o polskim pochodzeniu. Żył w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1962 roku założył American Symphony Orchestra. Przed tym jednak, w 1941 roku zdobył honorowego Oscara za wkład w realizację pełnometrażowego filmu animowanego, którym była Fantazja w Walta Disneya.

Bronisław Kaper zdobył Oscara w 1954 roku

Bronisław Kaper był kompozytorem, który stworzył oprawę muzyczną do blisko 150 filmów. Doczekał się aż czterech nominacji do Oscara, jednakże zdobył tylko jedną statuetkę. W 1954 odebrał to prestiżowe wyróżnienie za muzykę do musicalu Lili, który wyreżyserował Charles Walter.

Zbigniew Rybczyński zdobył Oscara w 1983 roku

Zbigniew Rybczyński jest polskim reżyserem, operatorem filmowym, programistą komputerowym i artystą multimedialnym. Na co dzień żyje w Stanach Zjednoczonych. W 1983 roku zdobył Oscara za stworzenie krótkometrażowego filmu animowanego pt. Tango.

Janusz Kamiński zdobył Oscara w 1994 i 1999 roku

Janusz Kamiński jest jedynym Polakiem, który aż dwukrotnie został wyróżniony Oscarem. To znany operator filmowy i reżyser. Po raz pierwszy zdobył nagrodę w 1994 rok za film Lista Schindlera. Następnie świętował triumfy w 1999 roku, gdyż wówczas otrzymał Złotego Rycerza za film Szeregowiec Ryan. W tym miejscu należy także wspomnieć, że był wielokrotnie nominowany do nagrody Oscara. W 1998 roku za zdjęcia do filmu Amistad, w 2007 za produkcję Motyl i Skafander, w 2012 za zdjęcia do Czasu wojny, a w 2013 za film biograficzny Lincoln. W tym roku zawalczy o statuetkę po raz trzeci, za zdjęcia do filmu West Side Story. Trzymamy mocno kciuki!

Poniżej możecie zobaczyć moment, w którym po raz pierwszy odbierał statuetkę.

Allan Starski i Ewa Braun zdobyli Oscara w 1994 roku

Allan Starski i Ewa Braun to para scenografów, którzy wraz z Januszem Kamińskim mieli powody do radości podczas gali rozdania Oscarów w 1994 roku. Oboje zostali wyróżnieni nagrodą za scenografię w filmie Lista Schindlera. Rozdanie nagród w tej kategorii zapowiadała sama Whoopi Goldberg, a nagrodę odebrali z rąk Toma Hanksa.

Andrzej Wajda zdobył Oscara w 2000 roku

Andrzej Wajda był najpopularniejszym reżyserem filmowym i teatralnym w Polsce. Także i on doczekał się wyróżnienia Oscarem za całokształt twórczości. W przeszłości był aż czterokrotnie nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Statuetkę odebrał z rąk Jane Fondy!

Roman Polański zdobył Oscara w 2003 roku

Roman Polański to znany polsko-francuski reżyser, twórca filmowy, scenarzysta, a także producent filmowy i aktor. Cieszy się ogromną rozpoznawalnością na całym świecie. W 2003 roku trafił do niego Oscar za Pianistę. Wyróżnienie wręczył mu Harrison Ford. Produkcja została wyróżniona statuetką również w kategorii scenariusz i główna rola męska.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek zdobył Oscara w 2005 roku

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek to kompozytor, który stworzył muzykę do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych, a także polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Oscara zdobył za muzykę do filmu Marzyciel, którego reżyserem jest Marc Forster. Produkcja opowiada opartą na faktach historię Jamesa Matthew Barriego, który napisał Piotrusia Pana.

Co ciekawe, w tym roku nagrodę odebrali także twórcy polsko-brytyjskiej animacji Piotruś i Wilk. Studio Se-ma-for z łodzi było jego koproducentem. Zdjęcia odbywały się w halach Łódzkiego Centrum Filmowego oraz Se-ma-fora. Stworzono tam las o długości 22 metrów i szerokości 16 metrów.

Paweł Pawlikowski zdobył Oscara w 2015 roku

Paweł Pawlikowski to reżyser i scenarzysta. W 2015 roku miał powody do radości, ponieważ stworzony przez niego film pt. Ida otrzymał Oscara. Należy nadmienić, że format jest pierwszą i jak dotąd jedyną polską produkcją nagrodzoną w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Pawlikowski zaskoczył wszystkich swoim przemówieniem na gali. Powiedział wówczas:

Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu – w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek.

Nieco później wprowadził zgromadzonych, a szczególnie Polaków oglądających galę, w osłupienie. Mimo że Dolby Theatre puszczono już muzykę świadczącą o tym, że powinien zakończyć przemowę, on nie zamierzał zejść ze sceny:

Chcę podziękować naszej ekipie przed telewizorami, która trwała z nami w okopach, a teraz pewnie jest już pijana. Jesteście fantastyczni i pomogliście mi skończyć ten film. Jesteście tym, co kocham w Polsce. Wytrwali, odważni i zabawni. I umiecie pić.

Oscary 2022. Kto doczekał się nominacji do Oscara?

Warto podkreślić, że wiele polskich produkcji doczekało się nominacji do Oscara. Nie można także zapominać o osobach, które miały szansę odebrać Złotego Rycerza. Poniżej znajdziecie listę nazwisk oraz tytuły filmów:

 • Nóż w wodzie, reż. Roman Polański
 • Faraon, reż.  Jerzy Kawalerowicz
 • Potop, reż. Jerzy Hoffman
 • Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda
 • Noce i dnie, reż. Jerzy Antczak
 • Panny z Wilka, reż. Andrzej Wajda
 • Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda
 • Gorzkie żniwa, Agnieszka Holland
 • Trzy kolory. Czerwony, reż. Krzysztof Kieślowski
 • Europa, Europa, reż. Agnieszka Holland
 • Królik po berlińsku, reż. Bartek Konopka
 • Dzieci z Leningradzkiego, reż. Hanna Polak i Andrzej Celiński
 • Katedra, reż. Tomasz Bagiński
 • Katyń, reż. Andrzej Wajda
 • W ciemności, reż. Agnieszka Holland
 • Joanna, reż. Aneta Kopacz
 • Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński
 • Twój Vincent, reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman
 • Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski
 • Boże Ciało, reż. Jan Komasa
 • Janusz Kamiński
 • Sławomir Idziak
 • Paweł Edelman
 • Anna Biedrzyńska-Sheppard
 • Sukienka Tadeusza Łysiaka – nominacja w 2022 roku

Trzeba przyznać, że lista ta jest naprawdę imponująca. Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za tegorocznych nominowanych.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Tomasz Kammel, Izabella Krzan

„Pytanie na śniadanie” ma nową prowadzącą. U boku Tomasza Kammela pojawiła się piękna blondynka. Co z Izabellą Krzan?

Marcin Prokop

Marcin Prokop pochwalił się kolejnym zdjęciem z młodości. Ta fryzura to dopiero HIT. „Koniecznie proszę zapuścić włosy”