w

Operator amerykańskiej stacji telewizyjnej oraz ukraińska dziennikarka zostali zabici w Ukrainie. Drugi korespondent został poważnie ranny

Ołeksandra Kuwszynowa, Pierre Zakrzewski
Ołeksandra Kuwszynowa, Pierre Zakrzewski

Media obiegła tragiczna wieść. Nie żyje operator Fox News Pierre Zakrzewski oraz dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa. Oboje zginęli tragicznie we wtorek w Ukrainie. Co wiadomo na ten temat?

Sytuacja w Ukrainie od kilkunastu dni nie ulega poprawie. W mediach co i rusz pojawiają się kolejne informacje o rannych i ofiarach śmiertelnych. Rosyjskie wojska każdego dnia dopuszczają się coraz to bardziej krwawych zbrodni. W ubiegłym tygodni zbombardowali szpital położniczy w Mariupolu, w którym przebywały panie w ciąży oraz dzieci. W wyniku tych działań kilkanaście osób zostało poszkodowanych, a ciężarna kobieta i jej nienarodzone dziecko zmarły mimo interwencji lekarskiej.

Kilka dni temu na jaw wyszło, że zginęło trzech dziennikarzy. W gronie tym znaleźli się: Wiktor Dudar (zabity pod Mikołajowem), Jewhen Sakun (zmarł podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz Brent Renaud (zamordowany w Irpieniu). Teraz doszło do kolejnej tragedii.

Nie żyją Pierre Zakrzewski i Ołeksandra Kuwszynowa

Jak widać, coraz częściej rosyjskie wojska za cel obierają sobie dziennikarzy. Amerykańska telewizja Fox News przekazała, że operator, Pierre Zakrzewski, został zabity podczas nagrywania działań wojennych we wsi Horenka pod Kijowem. W poniedziałek wraz z dziennikarzem Benjaminem Hallowem przemieszczał się autem, które zostało ostrzelane przez wojska. Drugi z nich miał więcej szczęścia, choć został poważnie ranny. Jak podaje stacja, dla której obaj pracowali, konieczna była amputacja nogi.

Pierre został zabity w Horence pod Kijowem na Ukrainie. Pierre był wczoraj z Benjaminem Hallem… kiedy ich pojazd został trafiony przez nadchodzący ogień.
Pierre był fotografem strefy wojennej, który podczas swojej długiej współpracy z nami opisał prawie każdą międzynarodową historię dla Fox News, od Iraku przez Afganistan po Syrię.
Jego pasja i talent dziennikarski nie miały sobie równych. Pierre od lutego pracował na Ukrainie. Działał błyskawicznie i nie było fachu, którego nie podjąłby się w terenie. Począwszy od pomocy w terenie – w roli fotografa, przez inżyniera, montażystę, po producenta – i robił to wszystko pod ogromną presją z ogromnymi umiejętnościami. Odegrał kluczową rolę w wydostaniu naszych afgańskich niezależnych współpracowników i ich rodzin. W grudniu, podczas naszych corocznych nagród dla pracowników, Pierre otrzymał nagrodę Unsung Hero w uznaniu jego nieocenionej pracy-napisała dyrektor generalna Fox News, Suzanne Scott.

W sieci cały czas przybywa wpisów, w których koledzy żegnają Pierre’a:

Operator kamery Fox Pierre Zakrzewski zginął w tym samym ataku, w którym został ranny korespondent Benjamin Hall. Pracowałem z Pierre’em wiele razy na całym świecie. Był absolutnym skarbem. Przesyłamy modlitwy do żony i rodziny Pierre’a – napisał John Roberts ze stacji Fox News na Twitterze.

Nie wiem, co powiedzieć. Pierre był tak dobry. Bezinteresowny. Odważny. Pełen pasji. Tak mi przykro, że ci się to przytrafiło – napisał Trey Yingst, reporter Fox News.

To jednak nie koniec przykrych informacji. Ukraińskie media podały, że wraz z amerykanami podróżowała Ołeksandra Kuwszynowa, która również nie żyje.

Operator Pierre Zakrzewski i ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa stali się kolejnymi niewinnymi ofiarami agresji Putina – napisał na Telegramie Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

Korespondenci zaprzyjaźnili się ze sobą, czego najlepszym dowodem jest poniższe zdjęcie. Tuż za Zakrzewskim stoi Ołeksandra.

Nadal nie potrafimy zrozumieć, dlaczego żołnierze zabijają niewinnych ludzi…

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński

Morawiecki i Kaczyński pojechali do Kijowa na spotkanie z przedstawicielami Ukrainy. Były funkcjonariusz BOR ostro podsumował tę decyzję

Katarzyna Cichopek

Katarzyna Cichopek nie zwierzyła się nikomu z kryzysu w małżeństwie. Najbliżsi współpracownicy reagują na doniesienia o rozstaniu