w

Nowy rekord? Chińska telewizja uchwyciła potężny lot wieży rosyjskiego czołgu [VIDEO]

fot. Zniszczone rosyjskie czołgi i kadr z nagrania (Twitter screenshot)

Chińska telewizja towarzysząca rosyjskim wojskom uchwyciła niezwykły widok na nagraniu. Wieża rosyjskiego czołgu wystrzeliła w powietrze na rekordową wysokość. To jednak nie pierwszy raz, kiedy widzimy zdjęcia odrzuconych wybuchem wież. Dlaczego się tak dzieje?

Rosyjskie, a wcześniej radzieckie czołgi posiadają specyficzną konstrukcję, która znacznie zwiększa szanse na spektakularny wystrzał całej wieży w powietrze. Inżynierowie tak skonstruowali pojazdy, że ich załoga mogła składać się z zaledwie trzech osób, a czołgi miały mniejszą sylwetkę w porównaniu do zachodnich odpowiedników.

Aby to osiągnąć, zaimplementowana została automatyczna ładownica, która zastępuje działonowego. Wielkim niebezpieczeństwem tego rozwiązania jest jednak fakt, że pociski składowane są w samym centrum czołgu w specyficznym „wianuszku” pod wieżą i nie są zabezpieczone specjalnymi drzwiami przeciwwybuchowymi.

fot. The Washington Post

W praktyce oznacza to, że w przypadku odpowiedniego trafienia w rejon składowanej amunicji, następuje reakcja łańcuchowa, która jest w stanie dosłownie oderwać wielotonową wieżę od kadłuba czołgu.

Częstotliwość takich przypadków na Ukrainie znacząco zwiększyły amerykańskie systemy przeciwpancerne Javelin. Są one w stanie atakować z góry czołgu, gdzie pancerz jest najcieńszy i pocisk z łatwością penetruje w głąb pojazdu.

Niezwykłe nagranie

Na nagraniu, które niedawno ujrzało światło dzienne, mamy do czynienia z najwyższym zarejestrowanym „odlotem” wieży czołgu T-72. Według szacunków mogła ona pofrunąć na niemal 70 metrów wysokości.

Nagranie możecie oglądnąć poniżej.

W przekazie na antenie chińska telewizja poinformowała, że do zdarzenia doszło 6 maja w drodze z Doniecka do Mariupola. Według podanych przez chińskie media informacji obszar znajdował się pod ostrzałem ukraińskich zestawów rakietowych Toczka oraz dostarczanej przez Stany Zjednoczone amunicji kierowanej.

Internautom udało się zlokalizować miejsce, w którym wybuchł czołg. Okazuje się, że uchwycona przez telewizję Phoenix sytuacja miała miejsce w Nowoazowsku, ponad 30 kilometrów na wschód od Mariupola i na obszarze, który powinien być pod kontrolą sił rosyjskich.

fot. Google Maps

Źródło: Telewizja Phoenix ; Media

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Polska ambasada w Moskwie zaatakowana w odwecie. Nagrali moment napaści [VIDEO]

Jakub Rzeźniczak, Magdalena Stępień, fot. Instagram @@jakubrzezniczak25, @@magdalena___stepien

Jakub Rzeźniczak odpowiada na oskarżenia o zastraszanie. „Nie mam już siły tolerować pewnych zachowań Magdy”