w

DramatDramat

Niemcy odkryli rtęć w próbkach wody z Odry. Skala katastrofy jest niewyobrażalna [VIDEO]

fot. Twitter screenshot

Niemiecki portal RBB24 donosi, że pracownicy niemieckiego państwowego laboratorium stwierdzili wysoki poziom rtęci w próbkach pobranych z Odry.

Pierwsze zgłoszenia o śniętych rybach w Odrze wpłynęły pod koniec lipca. Teraz katastrofalne efekty widać na coraz większym odcinku rzeki, a wędkarze w Polsce wyłowili już ponad 10 ton martwych ryb. Masowe zgony dotarły także do niemieckiej Brandenburgii, gdzie wykonano badania.

Ministerstwo Środowiska Brandenburgii poinformowało w czwartek, że przez Odrę przepływa nieznana dotąd, silnie toksyczna substancja, której katastrofalne efekty widać gołym okiem.

W próbkach wykryto rtęć

Pierwsze wyniki analiz w niemieckich laboratoriach wykazały, że w próbkach wody z Odry znajduje się bardzo wysoki poziom rtęci. Niemiecki nadawca RBB24 donosi, że zawartość rtęci była tak wysoka, że badania trzeba było powtórzyć.

Rtęć jest silnie toksyczna zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, a sytuację pogarsza fakt, że rtęć nie może być wydalana przez organizm i się w nim gromadzi. Nie wiadomo jednak, czy to jedynie rtęć jest przyczyną masowej śmierci ryb.

Niemieccy rybacy są zszokowani skalą katastrofy. „Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego. Martwe ryby są wszędzie. Jest ich wiele” – mówi Henry Schneider z powiatu Oder-Spree. W rzece zauważono także martwe bobry.

Dyrektor Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (Federacja Ochrony Środowiska i Ochrony Przyrody Niemcy – przyp. red.) Antje von Brook, skrytykowała działania polskiego rządu, który z opóźnieniem poinformował o katastrofie na Odrze.

„Ta katastrofa ekologiczna nie miałaby takiej skali, gdyby niemieckie i polskie władze intensywniej współpracowały” – powiedziała.

Źródło: RBB24

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] „Szeryfowanie” pochłonęło go tak bardzo, że nie zauważył, że zjeżdża z jezdni. Wcześniej jechał środkiem drogi

Agresywny mężczyzna pobił kierowcę autobusu - fot. screenshot YouTube @FAKT

Wózek z dzieckiem przewrócił się na zakręcie. Pasażer rzucił się na kierowcę autobusu z pięściami! Brutalny atak w Jeleniej Górze [WIDEO]