Marek Gaszyński nie żyje. Ceniony dziennikarz i autor tekstów piosenek odszedł niespodziewanie w wieku 83 lat. Smutną informację przekazała Państwowej Agencji Prasowej jego ukochana żona. Co się stało?
Marek Gaszyński nie żyje. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy w kraju, a przy tym autor tekstów piosenek. Napisał kilka wielkich przebojów, w tym m.in. Sen o Warszawie, Nie zadzieraj nosa oraz Gdzie się podziały tamte prywatki. Łącznie wymyślił słowa do ponad 150 utworów, a większość z nich cieszyła się w Polsce ogromną popularnością.
Marek Gaszyński nie żyje
Marek Gaszyński zmarł w niedzielę 15 stycznia o godzinie 4.30 w szpitalu. Informację jako pierwsza przekazała Państwowa Agencja Prasowa, z którą skontaktowała się żona 83-latka, Anna Gaszyńska.
Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu — napisała.
Stan zdrowia Marka uległ pogorszeniu 10 stycznia. To właśnie wtedy jego bliscy poinformowali, że trafił do szpitala, a jego stan lekarze określają jako ciężki.
Kim był Marek Gaszyński?
Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 roku w Warszawie. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 1958 roku — wówczas to podjął pracę w Rozgłośni Harcerskiej, dla której tworzył audycje przez 4 lata. Następnie trafił do Polskiego Radia, gdzie realizował się już jako dziennikarz muzyczny. Z uwagi na to, że ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, w międzyczasie pisał również artykuły o muzyce, które były drukowane m.in. w prasie codziennej.
W 1964 roku zaczął pracować nad tekstami piosenek i od razu odniósł sukces. Napisał słowa do utworu Czy wiesz skomponowanego przez Czesława Niemena. W kolejnych latach współpracował z Czerwonymi Gitarami, Haliną Frąckowiak, Heleną Majdaniec, Jerzym Grunwaldem czy Wojciechem Gąsowskim. Łącznie napisał słowa do ponad 150 piosenek, a te można było znaleźć na płytach Marek Gaszyński przedstawia swoje przeboje (1993) i 40 lat z Polskim Radiem i piosenką (2003).
Gaszyński doskonale czuł się z piórem w ręku. W 2008 roku wydał utwór poetycki pt. Pan Tadeusz Jazz, czyli krajobraz po bitwie. Historia polskiego jazzu z lat 1945-1959 w sześciu księgach wierszem, który w całości napisany był trzynastozgłoskowcem. Trzy lata później debiutował jako powieściopisarz. Wydawnictwo Nowy Świat wydało jego książkę pt. Teoria zbrodni uprawnionej.
Za swoje dokonania został odznaczony brązowym (2005), srebrnym (2013) i złotym (2020) medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia.
Dziękujemy, że poświęciłeś/aś swój czas na przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy również na nasze profile w mediach społecznościowych. Zaobserwuj Pantofelka na Facebooku, TikToku, Instagramie, Twitterze i YouTubie. Bądź na bieżąco z najciekawszymi wydarzeniami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nas w Wiadomościach Google.