w

Nie żyje Jerzy Stuhr! Popularny aktor odszedł w wieku 77 lat po długiej walce z chorobą. „Śmierci sobie nie wyobrażam”

Jerzy Stuhr - fot. AKPA
Jerzy Stuhr - fot. AKPA

We wtorek 9 lipca 2024 roku do mediów dotarła niezwykle smutna wiadomość. Wybitny aktor Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat. Od dłuższego czasu borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jerzy Stuhr nie żyje. Tę przykrą informację w rozmowie z Onetem potwierdził jego syn, Maciej Stuhr. Aktor w kwietniu skończył 77 lat, lecz życie go nie oszczędzało. Od dłuższego czasu borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które odcisnęły piętno na jego życiu. We wrześniu 2011 trafił do szpitala, w którym usłyszał przykrą diagnozę: nowotwór krtani. Lekarze byli bezlitośni i dawali mu zaledwie 30 procent szans na przeżycie. W 2017 roku w rozmowie z Onetem zapewniał:

Śmierci sobie nie wyobrażam. I jestem, po wszystkich moich chorobach, przygotowany na nią w każdej chwili. Moja definicja brzmi mniej więcej tak: to zmiana pozycji, z której patrzy się na otaczającą rzeczywistość. Starość, o której powiedziałem, to również jest chęć życia. Tylko inaczej. Objawia się ona w odmiennym sposobie obserwacji świata, doświadczania go. Jednak wciąż ma się na życie wielką ochotę. Wyznaczam cele i zaczynam o nie walczyć. Uda się czy się nie uda? Dojdę czy nie dojdę? Najgorszy jest dla mnie stan stagnacji. Niepewność.

Nie poddał się, ponieważ była w nim ogromna chęć życia, dlatego podjął walkę. Stanął na nogi, ale los ponownie dał mu w kość. Przeszedł zawał serca, a w 2020 doznał udaru mózgu.

Pyta pani o udar z lipca? Nie, nie! Zawał był gorszy… Bo z chorobą onkologiczną to jest jeszcze inaczej: tli się powolutku i po cichutku. A serce nagle, znienacka: buch! I nie wiesz, gdzie to się stanie: czy na scenie, czy na planie, czy w domu, czy z kobietą. Więc ciągle strach, że może cię dopaść wszędzie i o każdej porze. […]

– mówił w jednym z wywiadów dla Onetu.

Gdy i temu stawił czoła, przyszła kolejna diagnoza. W 2023 roku jego syn przekazał, że w ciężkim stanie przebywa na OIOM-ie Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc „Odrodzenie” w Zakopanem. Niedługo po tym okazało się, że ma nawrót choroby nowotworowej. Wtedy też fani zaczęli się o niego poważnie niepokoić. Przez dłuższy czas trzymał się z dala od blasku fleszy, lecz na początku tego roku, ponownie zagościł na deskach Teatru Polonia w Warszawie i tym samym dał fanom nadzieję, że wszystko zaczyna wracać do normy. Wcielił się wówczas nie tylko w jedną z głównych ról w spektaklu Geniusz, ale i go wyreżyserował. Później tłumaczył, że była to artystyczna forma pożegnania z teatrem.

Na tę chwilę nie wiadomo, co było przyczyną śmierci Stuhra, ani jak się czuł w ostatnim czasie.

Kim był Jerzy Stuhr?

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Uznawany był za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów w Polsce. W wieku sześciu lat przeprowadził się z rodzicami do Katowic, następnie do Cieszyna, a finalnie osiedlili się w Bielsku-Białej. Tam też ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. W tamtym okresie interesował się już aktorstwem i zaliczył pierwsze występy na scenie. Udzielał się też w szkolnych kółkach teatralnych. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych, a w 2007 odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na początku kariery zawodowej występował w Starym Teatrze w Krakowie, w którym debiutował rolą Belzebuba w Dziadach. Błyskawicznie rozwinął skrzydła i już w 1971 po raz pierwszy pojawił się jako stażysta w filmie Milion za Laurę w reżyserii Hieronima Przybyła. Pięć lat później spory rozgłos zapewniła mu główna rola w filmie Krzysztofa Kieślowskiego pt. Spokój, lecz największą rozpoznawalność przyniosła mu Seksmisja, w której wcielił się w postać Maksa Paradysa. Oprócz tego widzowie mogą kojarzyć go z takich produkcji jak Kingsajz, Dekalog X, Obywatel Piszczyk, Pogoda na jutro.

Stuhr w 1971 roku ożenił się ze skrzypaczką Barbarą Kóską, z którą doczekał się dwojga dzieci: Macieja oraz Marianny. Wraz z synem miał okazję zagrać w Obywatelu z 2014 roku.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Gmach TVP - fot. AKPA

Szok! TVP po audycie złożyła zawiadomienie do PROKURATURY. Sprawa dotyczy defraudacji 7 mln złotych! Wiadomo, kto jest podejrzany

Krzysztof Ziemiec - fot. Baranowski/AKPA

Krzysztof Ziemiec po zwolnieniu wystartował z własnym kanałem. Prosi o finansowe wsparcie, bo potrzebuje 50 TYSIĘCY MIESIĘCZNIE