w

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor i gwiazdor serialu „Ranczo” odszedł w wieku 94 lat

Nie żyje Franciszek Pieczka - fot. Gałązka AKPA
Nie żyje Franciszek Pieczka - fot. Gałązka AKPA

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor, który miał na swoim koncie ponad sto ról filmowych odszedł w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych odszedł w wieku 94 lat. Jako pierwsze doniosło o tym Polskie Radio RDC, które powołało się na informacje pozyskane od rodziny. Komunikat opublikował na Facebooku także Tadeusz Deszkiewicz, prezes zarządu wspomnianej rozgłośni.

Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego.

Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć.

Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!

Nie żyje Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Przed wybuchem II wojny światowej był organistą w lokalnym kościele, a także pracował na roli – jego głównym zajęciem było wypasanie krów na łąkach położonych wzdłuż Olzy i jej dopływów.

Kinem interesował się od najmłodszych lat. Pieszo chodził na seanse kinowe, które w tamtym czasie odbywały się w oddalonym o kilka kilometrów Wodzisławiu Śląskim. Po wojnie rozpoczął studia na kierunku aktorskim.

W 1954 roku ukończył studia na PWST w Warszawie. Zadebiutował na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, skąd przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W latach 1974-2015 występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Pieczka miał na swoim koncie ponad sto ról filmowych. Miał okazję występować w polskich i zagranicznych produkcjach. Największą popularność przyniosły mu kreacje w takich obrazach, jak: Potop, Quo vadis, Konopielka, Jańcio Wodnik oraz Czterej pancerni i pies.

Franciszek Pieczka był wyśmienitym aktorem, za co był wielokrotnie nagradzany. W 1975 roku zdobył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a pięć lat później otrzymał Odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Był także kawalerem Orderu Orła Białego.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

56-latka urodzi własną wnuczkę - fot. Instagram @cambriairene

W wieku 56 lat zaszła w ciążę. Ojcem dziecka jest… jej syn! Mężczyzna nie kryje radości: „mam bardzo kochającą mamę”

Ryan Grantham - screenshot z serialu Riverdale

Aktor Ryan Grantham znany z „Riverdale” skazany na dożywocie! Z zimną krwią zabił matkę, strzelając jej w tył głowy