w

SuperSuper

Największy serwis społecznościowy w Rosji zhakowany! Wiadomość otrzymało 12 mln Rosjan

fot. Zdjęcie podglądowe / Pexels / Pixabay

VKontakte to największy serwis społecznościowy w Rosji. Odpowiednik Facebooka stał się celem ataku hakerów i został wykorzystany do rozesłania antywojennych wiadomości do milionów Rosjan. Komunikaty dotyczyły prawdziwego oblicza wojny, które jest pomijane przez rosyjską propagandę.

W Rosji VKontakte jest najbardziej popularną platformą społecznościową. Według danych za 2021 r. z platformy VKontakte korzystało aż 73 proc. wszystkich użytkowników mediów społecznościowych w Rosji.

Ze względu na wielkość i zasięgi portal byłby dobrym miejscem do szerzenia prawdziwych informacji o tym, jak naprawdę wygląda wojna i ukazywanie zniszczeń spowodowanych „operacją specjalną” Putina. Niestety, w Rosji za publikowanie treści o wojnie można trafić do więzienia oraz narazić się na srogie kary.

Hakerów nie obowiązują jednak konsekwencje i nie zawahali się wykorzystać platformy w celu walki z rosyjską propagandą. Aktywistom udało się przejąć konto grupy VKontake, co sprawiło, że byli w stanie rozesłać wiadomości do wszystkich użytkowników serwisu.

W materiale, który wysłali do losowych Rosjan, poruszyli temat rosyjskich strat, ataków na dzieci i infrastrukturę cywilną, oraz fatalnego stanu rosyjskiej gospodarki.

Treść wiadomości

Poniżej zamieszczamy przetłumaczoną treść wiadomości wysłanej z konta VKontakte, którą miało otrzymać kilkanaście milionów użytkowników, zanim została wykasowana. Po zaledwie 10 minutach treść została usunięta.

„Dziś jest dwudziesty piąty dzień wojny Putina z Ukrainą. W tym czasie armia rosyjska zamieniła w ruinę wiele spokojnych miast, zniszczyła ponad 3500 obiektów infrastruktury cywilnej. Dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi zostało rannych, zginęło ponad 5 tysięcy, w tym ponad 100 dzieci. Nie da się obliczyć dokładnej liczby zwłok. Ta zbrodnicza agresja musi zostać powstrzymana, a sprawcy ukarani.

„Żadne z przydzielonych zadań „operacji specjalnej” nie zostało zrealizowane, Ukraińcy zebrali się i jednym impulsem odparli agresora. Zniszczone zostały setki jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, dziesiątki tysięcy żołnierzy rosyjskich zostało rannych. 560 dostało się do niewoli, a ponad 11 tysięcy zakopano na ziemi ukraińskiej. Nikt nie śpieszy się ze zbieraniem ciał. Radina cię opuści, synu. Zawsze”.

„Rosyjska gospodarka została zniszczona. Naprzód — zaległość, izolacja, bieda i głód, w porównaniu z którymi lata 90. wydają się bajką. Putin jest osaczony i nie cofnie się, w imię swoich celów gotów jest iść do końca i rozpętać wojnę nuklearną — wojnę, w której nie będzie zwycięzców. Jeśli teraz nie zatrzymasz wojny, jutro przyjdzie do twojego domu. Wychodźcie codziennie” – zachęcali do protestowania hakerzy w wiadomości.

Dalej nadawcy napisali, że wykradzione zostały też dane osobowe użytkowników.

„VKontakte został zhakowany. Wszystkie dane osobowe, posty i korespondencja użytkowników zostały przesłane i przekazane właściwym organom. Każda twoja wiadomość z poparciem rosyjskich okupantów lub literą „Z” na zdjęciu profilowym może zostać zinterpretowana jako przestępstwo, które nie ma przedawnienia”.

Źródło: Twitter ; Niebezpiecznik

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Gwiazda „Harry’ego Pottera” WYSZŁA ZA MĄŻ! Pamiętacie ją? (ZDJĘCIA)

Dmitrij Miedwiediew opublikował wpis o Polsce. Ostrzega Polaków i przypomina historię „rosyjskich wyzwolicieli”