W 1996 r. królowa Elżbieta II i książę Filip złożyli wizytę w Polsce, która okazała się jedyną wizytą brytyjskiej monarchini w naszym kraju. Królewska para spędziła w Polsce trzy dni, podczas których zwiedzili Warszawę i Kraków. Nie obyło się bez wpadki.
Wieczorem 8 września cały świat obiegła szokująca informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Na krótko po godzinie 19.00 Pałac Buckingham oficjalnie potwierdził, że zakończyło się 70-letnie panowanie monarchini.
Śmierć królowej Elżbiety poprzedzona była odejściem księcia Filipa, który zmarł w kwietniu zeszłego roku, na dwa miesiące przed swoimi 100. urodzinami. Para była małżeństwem przez ponad 74 lata i w tym czasie odwiedzili wspólnie wiele krajów.
Królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę
Na liście krajów odwiedzonych przez królewska parę znajduje się między innymi Polska. Królowa Elżbieta II wraz ze swoim mężem, księciem Filipem, przyleciała do naszego kraju 25 marca 1996 r., aby spotkać się z ówczesnym prezydentem, Aleksandrem Kwaśniewskim.
Okazuje się, że wielkim wyzwaniem podczas zaszczytnych odwiedzin było stworzenie programu wizyty królowej oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zawartych w dokumencie.
Największym wyzwaniem dla polskich służb było trzymanie się protokołu, aby wszystko przebiegało dokładnie tak, jak zostało opisane na 103 stronach oficjalnego dokumentu – zdradził portalowi „Na temat” ówczesny szef. ds. bezpieczeństwa prezydenta, Jerzy Dziewulski.
26 lat temu Windsorowie na Okęciu zgodnie z planem wylądowali o godzinie 14.00, a następnie zostali powitani w Polsce przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, oraz ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Królowa wraz z mężem udała się do Pałacu Prezydenckiego, wybrała się na spacer po Starówce, oraz odwiedziła Rynek Starego Miasta, a następnie otworzyła wystawę „Orzeł i Lew. 900 lat stosunków polsko-brytyjskich” w Zamku Królewskim.
Delegacja z Wielkiej Brytanii oddała też hołd ofiarom Holocaustu pod pomnikiem Umschlagplatz, złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz zasadziła upamiętniający 400-lecie stołeczności Warszawy dąb w Ogrodzie Saskim.
Wpadka z księciem Filipem w Krakowie
Choć organizacja wizyty pochłonęła dużo czasu i nerwów, Aleksander Kwaśniewski bardzo ciepło wspomina spotkanie z Elżbietą II. Królowa przemówiła nawet w języku polskim, zgodnie z protokołem.
Zaimponowała nam profesjonalizmem. Zgodnie z protokołem, po odegraniu hymnu, podczas przechodzenia przed frontem żołnierzy trzeba się zatrzymać i powiedzieć: czołem żołnierze. Królowa trzymała rękawiczki i torebkę. Miała tam ukrytą kartkę z zapisanym transkrypcją powitaniem. Byliśmy pod wrażeniem – wspomina Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z portalem „Na temat”.
Windsorowie oprócz Warszawy odwiedzili również Kraków, gdzie zwiedzili Wawel, Rynek oraz okolice Kazimierza. Podczas spaceru po krakowskim rynku książę Filip spowodował, że ochrona musiała najeść się strachu.
W pewnym momencie królowa Elżbieta II zauważyła, że jej małżonek gdzieś zniknął. Rozpoczęły się poszukiwania i chwilę później okazało się, że książę Edynburga zatrzymał się przy jednym ze stoisk, ponieważ skusiła go… śliwowica.
Gdy z królową spacerowaliśmy po krakowskim Rynku, książę gdzieś się zagubił. „Gdzie jest Filip?” – pytała królowa. A on wcześniej na Kazimierzu częstowany był… śliwowicą i zwyczajnie odłączył się od wycieczki – powiedział Aleksander Kwaśniewski.
Niestety, opisana wizyta była jedyną, jaką królowa oficjalnie odbyła do Polski. Brytyjska zasada głosi, że monarchini nie może podróżować do tego samego kraju dwa razy. Reguła ta nie dotyczy jednak współmałżonka króla lub królowej, a książę Filip odwiedził Polskę dwa razy. Pierwszy raz zawitał u nas w 1975 roku, kiedy to jako prezes federacji europejskiej gościł na Europejskich Mistrzostwach w Powożeniu i nawet sam wziął w nich udział.
Zobaczcie, jak wyglądała wizyta:
Źródło: „Na temat”