w

Konferencja kosmiczna cenzuruje imię pierwszego człowieka w kosmosie, bo był Rosjaninem

fot. YouTube / Suomen valokuvataiteen museo

„Noc Jurija”, która miała odbyć się podczas amerykańskiego Sympozjum Kosmicznego przeprowadzona zostanie pod zmienioną nazwą. Wydarzenie zatytułowane na cześć słynnego astronauty Jurija Gagarina nie odbędzie się pod pierwotną nazwą z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po tym, jak 24 lutego Władimir Putin ogłosił „specjalną operacje” mającą na celu „denazyfikacje Ukrainy” i „pozbycie się reżimu w Kijowie”, na Rosję cały czas nakładane są bardziej i mniej dotkliwe sankcje. Z powodu wojny zakazano uczestnictwa rosyjskich kotów w wystawach, czy też odebrano Putinowi czarny pas Judo.

Organizacja cenzuruje imię pierwszego człowieka w kosmosie

Kolejny krok przeciw Rosji zdecydowało się podjąć amerykańskie Sympozjum Kosmiczne – odbywające się co roku w Kolorado wydarzenie, podczas którego spotykają się miłośnicy kosmosu. Tegoroczna impreza, na którą będą składać się seminaria, wykłady, aukcje i inne ciekawe aktywności, odbędzie się w dniach 4-7 kwietnia.

Amerykańska organizacja non-profit „The Space Foundation”, która zarządza całym sympozjum, postanowiła zmienić nazwę jednego z wydarzeń. Podczas „Nocy Jurija”, miała odbyć się zbiórka funduszy, a uczestnicy mieli wspominać podróż pierwszego człowieka w kosmos.

Jak poinformowała organizacja w zawiadomieniu, które od tej pory zostało usunięte, „w świetle obecnych wydarzeń na świecie” wydarzenie odbędzie się pod nazwą „Święto kosmosu: odkryj, co dalej”.

Cel wydarzenia i zbiórki pozostaje ten sam – świętowanie ludzkich osiągnięć w kosmosie i inspirowanie kolejnych generacji, aby sięgały po gwiazdy” – można było przeczytać.

Jurij Gagarin był sowieckim pilotem, który zasłynął tym, że w 1961 roku jako pierwszy człowiek dotarł w kosmos. Jego osiągnięcie było niezwykle ważnym wydarzeniem i zainicjowało nową erę rosyjsko-amerykańskiego wyścigu kosmicznego.

Źródło: Futurism.com ; New York Post

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Władimir Putin, Alina Kabajewa

Putin ukrył młodą kochankę w Szwajcarii? Okoliczna ludność rozpoczęła własne śledztwo. Jakie wnioski wysnuli?

[VIDEO] Łukaszenka opowiada o stanie zdrowia Władimira Putina. „Putin jeszcze NIGDY nie był w tak dobrej kondycji”