w ,

Eurowizja 2023. Kto z pierwszego półfinału zakwalifikował się do finału? (LISTA)

Eurowizja 2023 - pierwszy półfinał
Eurowizja 2023 - pierwszy półfinał

Eurowizja 2023. Za nami pierwszy półfinał. Którzy reprezentanci zawalczą w finale? Kto zdobył największą ilość punktów? Sprawdź.

 • Eurowizja 2023. Kto będzie reprezentował kraje Wielkiej Piątki w finale?
 • Eurowizja 2023. Kto wystąpił w pierwszym półfinale?
 • Eurowizja 2023. Wyniki pierwszego półfinału
 • Eurowizja 2023. Notowania bukmacherów po pierwszym półfinale

Eurowizja to największe wydarzenie muzyczne organizowane niemalże nieprzerwanie od 1956 roku. Składa się ono z trzech części: dwóch półfinałów i finału. Do następnego etapu przejdzie dziesięć krajów z największą liczbą punktów. W tym roku przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych należących do Europejskiej Unii Nadawców wystąpią w Liverpool Arena w Liverpoolu. Mimo że w ubiegłym roku konkurs wygrał Kalush Orchestra z Ukrainy, z uwagi na trwającą w tym kraju wojnę, zdecydowano, że wydarzenie odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Ceremonia otwarcia odbyła się 7 maja w St. George’s Hall, a wszyscy uczestnicy tego dnia przemaszerowali po turkusowym dywanie w Walker Art Gallery. Z kolei we wtorek 9 maja odbyła się pierwsza część konkursu, podczas której wysłuchaliśmy 15 wykonawców. Jak sobie poradzili?

Eurowizja 2023. Kto będzie reprezentował kraje Wielkiej Piątki w finale?

Wielka Piątka to państwa, które co roku mają zagwarantowane miejsce w finale. Wielu widzów nie do końca zgadza się z tym pomysłem, ponieważ najczęściej reprezentanci tych krajów zajmują dość niskie miejsca. Mimo wszystko od lat tradycja ta jest kultywowana.

Wielką Piątkę tworzą państwa, które płacą najwyższe składki na rzecz Europejskiej Unii Nadawców (EBU). W jej skład wchodzą: Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Kto będzie ich w tym roku reprezentował?

 • Hiszpania: Blanca Paloma Eaea
 • Francja: La Zarra Évidemment
 • Niemcy: Lord of the Lost Blood and Glitter
 • Wielka Brytania: Mae Muller I Wrote a Song
 • Włochy: Marco Mengoni Due vite

Oprócz nich gwarantowane miejsce w finale ma Ukraina, która wygrała w ubiegłym roku. Podczas tegorocznej edycji na scenie zaprezentuje się Tvorchi z utworem Heart of Steel.

Eurowizja 2023. Kto wystąpił w pierwszym półfinale?

Eurowizja 2023 rozpoczęła się we wtorek 9 maja. W pierwszym półfinale wysłuchaliśmy występów 15 państw. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Eurowizja 2023. Wyniki pierwszego półfinału

Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten moment. Państwa wymienione poniżej będą miały okazje zawalczyć o wygraną już 13 maja. Kolejność jest przypadkowa.

 1. Chorwacja
 2. Mołdawia
 3. Szwajcaria
 4. Finlandia
 5. Czechy
 6. Israel
 7. Portugalia
 8. Szwecja
 9. Serbia
 10. Norwegia

Eurowizja 2023. Notowania bukmacherów po pierwszym półfinale

Bukmacherzy od kilku dni są nieugięci i twierdzą, że największe szanse na wygraną ma Szwecja, którą reprezentuje Loreen z utworem Tattoo. Czy tak się stanie? Przekonamy się o tym w najbliższą sobotę. Poniżej prezentujemy wam zestawienie pierwszej dziesiątki, a w nawiasie określony jest procent szans na wygraną.

 1. Szwecja (44%)
 2. Finlandia (23%)
 3. Ukraina (7%)
 4. Francja (6%)
 5. Hiszpania (3%)
 6. Norwegia (3%)
 7. Israel (3%)
 8. Wielka Brytania (1%)
 9. Włochy (1%)
 10. Austria (1%)

A gdzie w notowaniach bukmacherów znajduje się Polska? Na tę chwilę Blanka z piosenką Solo jest na 23 pozycji, a jej szanse wynoszą mniej niż 1%.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Agnieszka Kaczorowska, Blanka - fot. Instagram @blikeblanka, screenshot Instagram @agakaczor

Blanka przygotowuje się do Eurowizji. Kaczorowska ocenia układ taneczny piosenkarki. „Przyczepiłabym się jeszcze do kilku rzeczy”

Krzysztof Skiba, Karolina Kampińska - fot. Instagram @skibabigcyc

Krzysztof Skiba zmienia wygląd. Za decyzją ma stać jego nowa partnerka. „Liczę, że będzie inaczej”