w

Eurowizja 2022. Znamy reprezentanta Polski! Ochman czy Daria? Jurorzy i widzowie mieli ciężki orzech do zgryzienia

Eurowizja 2022 - preselekcje
Eurowizja 2022 - preselekcje

Za nami Koncert Finałowy Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022. Poznaliśmy tegorocznego reprezentanta Polski. Kto zdaniem widzów i jurorów wypadł najlepiej?

Eurowizja to muzyczne wydarzenie organizowane od 1956 roku. Jego pomysłodawcą był aktor Michael Brennan, za którego sprawą stworzono Festiwal Brytyjskich Piosenek Pop. Znaną nam dzisiaj nazwę wymyślono jednak znacznie wcześniej, bo w 1951 roku. Wtedy jednak opisywała ona wyłącznie działalność europejskich telewizji. Ostatecznie jednak zaczęto kojarzyć ją z konkursem piosenki.

Po raz pierwszy Eurowizja odbyła się 24 maja 1956 roku we włoskim Lugano. Udział w niej wzięli przedstawiciele Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Z roku na rok lista ta znacznie się wydłużała. Polska swojego przedstawiciela wystawiła dopiero w 1994 roku i była nim Edyta Górniak, której udało wywalczyć się najwyższe jak dotąd 2. miejsce.

W tym roku Telewizja Polska postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom fanów wydarzenia i zorganizowała Koncert Finałowy Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022. Wiemy już, kto będzie reprezentował Polskę w Turynie.

Kto wziął udział w preselekcjach do Eurowizji 2022?

Komisja długo analizowała zgłoszenia nadsyłane przez wokalistów i ostatecznie zdecydowała, że o możliwość reprezentowania ojczyzny na Eurowizji 2022 zawalczy 10 utworów. Kto znalazł się na liście?

  • Ania Byrcyn – “Dokąd?“,
  • Daria – “Paranoia“,
  • Emila Dębska (Mila) – “All I Need“,
  • Karolina Lizer – “Czysta woda“,
  • Karolina Stanisławczyk & Chika Toro – “Move
  • Krystian Ochman – “River“,
  • Kuba Szmajkowski – “Lovesick“,
  • Lidia Kopania – “Why Does It Hurt“,
  • Siostry Szlachta – “Drogowskazy“,
  • Unmute – “Głośniej niż decybele“.

Jak typowali bukmacherzy?

Na początku przygotowań do preselekcji bukmacherzy byli przekonani o tym, że największe szanse na wyjazd do Turynu ma Daria z radiowym hitem pt. Paranoia. Przebój ten w krótkim czasie zdobył ponad 13 mln wyświetleń na platformie YouTube.

Sytuacja jednak dynamicznie zmieniła się po premierze propozycji Krystiana Ochmana. River spotkało się z gorącym odbiorem słuchaczy, którzy zaczęli typować go na swojego faworyta.

Zobacz także: Kto pojedzie na tegoroczną Eurowizję? Bukmacherzy mają FAWORYTA!

Jak myślicie, któremu z nich udało się podbić gust muzyczny widzów i jurorów podczas koncertu Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!?

Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2022?

Koncert transmitowany był na antenie TVP2 i TVP Polonia w sobotę 19 lutego od godziny 20. Wydarzenie można było także oglądać online na platformie TVP VOD.

Na kilka dni przed wydarzeniem poinformowano, że jurorami zostali Halina Frąckowiak, Krystian Kuczkowski, Marcin Kusy, Szymon Orłowski i Marek Sierocki. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski, Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska oraz Aleksander Sikora.

Preselekcje otworzył występ Kuby Szmajkowskiego z utworem Love sick, a jako ostatnia na scenie zaprezentowała się Daria. Między występami kandydatów można było wysłuchać eurowizyjnych hitów sprzed lat, które wykonali goście specjalnie.

Jak przebiegło głosowanie? Mimo, iż wybór nie należał do najprostszych, jurorzy i widzowie nie bylo zgodni co do tego, kto będzie najlepszym kandydatem na reprezentanta Polski na Eurowizji 2022 jest Krystian Ochman, który otrzymał od nich największą liczbę punktów.

Kibicowaliście zwycięzcy 11. edycji The Voice of Poland?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

[VIDEO] Zaciekła bójka w ukraińskim programie na żywo. „Tu w studiu jest rosyjski agent”

Krystian Ochman - Eurowizja 2022

Krystian Ochman reprezentantem Polski na konkursie Eurowizji 2022. Co wiadomo na jego temat? Wiek, dziewczyna, kariera muzyczna