w

SuperSuper

Dietetyk ostro krytykuje Annę Lewandowską: „Pseudonaukowa koncepcja z lat 40 ubiegłego wieku”

fot. Dietetyk i Anna Lewandowska / Instagram & Facebook

Dietetyk postanowił skomentować ostatnie wpisy Anny Lewandowskiej dotyczące występujących wśród ludzi typów sylwetek. Specjalista zarzucił trenerce, że propaguje nieprawdziwe informacje, i poradził jej, aby poważniej podchodziła do sytuacji. Zgadzacie się?

Anna Lewandowska od lat stara się rozwijać swoje sportowe imperium. Żona Roberta Lewandowskiego prowadzi własną firmę ze zdrowymi produktami, a także platformę treningową, na której możemy wykupić dostęp do treningów czy też diety.

Zobacz też: Robaki w batonikach Lewandowskiej! Jest odpowiedź firmy Foods by Ann

Za pośrednictwem mediów społecznościowych Lewandowska stara się zachęcać do zdrowego trybu życia. W związku z tym na jej profilu, obok zdjęć z treningu czy fotek z rodziną, pojawiają się też różne porady czy polecane przepisy.

W poniedziałek Lewandowska postanowiła podzielić się z fanami kilkoma informacyjnymi grafikami, które przestawiają somatotypy, czyli typy sylwetki, które występują u ludzi. Na każdej grafice Lewandowska przedstawiła, czym wyróżnia się dany somatotyp, a także pokusiła się o parę rad dla osób, które posiadają dany typ ciała.

Jesteśmy różni! I nasze sylwetki różnią się od siebie. Na ich wygląd wpływa kilka czynników, m.in. geny. W ramach #backtotheroots przypominam, że wyróżniamy trzy somatotypy: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny. Rzadko zdarza się, że jesteśmy jakimś typem w 100% – na ogół stanowimy ich mieszanki” – pisała Lewandowska.

Problem tkwi w tym, że specjaliści nie zgadzają się z teorią, którą przedstawia Anna, i obalili ją już jakiś czas temu. Rady Lewandowskiej postanowił skomentować działający w sieci dietetyk, Damian Parol, którego na Facebooku śledzi ponad 65 tysięcy osób.

Anna Lewandowska podaje archaiczne informacje nt. somatotypów – typów budowy ciała. Typologia wg Sheldona to pseudonaukowa koncepcja z lat 40 ubiegłego wieku. Została wymyślona na potrzeby psychologii, obecnie jest zdyskredytowana, a Sheldonowi zarzuca się fałszowanie swoich badań. Nigdy nie udowodniono, by istniał związek między budową ciała a tendencją do tycia, optymalnym treningiem czy dietą” – pisze dietetyk.

Parol nie zgadza się też z zaleceniami dotyczącymi diety i treningów, które jego zdaniem są zbyt ogólne.

Nie przeszkadza to Lewandowskiej pisać, że ektomorficy mają szybki metabolizm, natomiast endomorficy odwrotnie. Co ciekawe wg niej obydwa typy powinny spożywać dietę bogatą w białka i tłuszcze. Czyli zupełnie inne potrzeby, ale to samo zalecenie. Czego nie rozumiesz? W poście są też dość szczegółowe wytyczne dotyczące treningu” – prostuje dalej Lewandowską.

Dietetyk wystosował też do Lewandowskiej prośbę, aby solidniej sprawdzała, czym dzieli się ze swoją grupą fanów, bo nie wszystkie porady mogą być korzystne.

Wiem, że zdarzało się Pani wysyłać pisma do osób, które krytykują Pani działalność internetową. Ale proszę pomyśleć, czy nie lepiej byłoby, zamiast prawnikom, zapłacić za porządną konsultację merytoryczną treści, które Pani publikuje?” – radzi.

Myślicie, że Lewandowska weźmie sobie rady do serca?

Grafiki Lewandowskiej możecie zobaczyć w jej instagramowym poście, który zamieściliśmy poniżej odpowiedzi dietetyka.

Źródło: Facebook – Dr. Damian Parol

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

95-letnia królowa Elżbieta zmaga się z COVID-19. Są nowe informacje o jej stanie zdrowia!

Michał Wiśniewski odrzucił propozycję walki na Fame MMA! Mógł zarobić fortunę!