w

Andrzej Zieliński gorzko o wierze i instytucji Kościoła. „Z tą katolickością w Polsce jest DZIWNA sytuacja”

Andrzej Zieliński - fot. Instagram @andrzejzielinski_official, CANVA
Andrzej Zieliński - fot. Instagram @andrzejzielinski_official, CANVA

Andrzej Zieliński rzadko udziela wywiadów, lecz tym razem zrobił wyjątek i w rozmowie z dziennikarzem jednego z portali poruszył temat wiary i Kościoła. Nie krył rozgoryczenia. Dlaczego? Co powiedział?

Andrzej Zieliński to aktor, który zyskał ogromną rozpoznawalność dzięki roli doktora Adama Pawicy w Na dobre i na złe. Nie był to jednak jego telewizyjny debiut. Wcześniej miał okazję zagrać m.in. w Wakacjach z Madonną, Yesterday, Aniele śmierci czy Złocie dezerterów. Niedawno przypomniał o sobie widzom wcielając się w Wojciecha Zameckiego w komedii Teściowie 2.

61-latka od lat związany jest z branżą aktorską, lecz zawsze unikał blasku fleszy oraz niechętnie opowiadał o swoim życiu prywatnym, nawet gdy był u szczytu kariery. Dopiero niedawno zrobił wokół siebie drobne zamieszanie, ponieważ wstawił się za społecznością LGBT+. Choć spotkało się to z krytyką, wiele osób było mu wdzięcznych za ten gest. Teraz ponownie oczy wszystkich zwrócą się na Zielińskiego, ponieważ w najnowszym wywiadzie poruszył jeden z najbardziej palących tematów.

Andrzej Zieliński odcina się od Kościoła

Andrzej udzielił Plejadzie wywiadu rzeki, w którym miał okazję wypowiedzieć się m.in. na temat sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, systemu edukacji oraz wiary. Ten ostatni wątek był dla niego szczególnie gorzki, bowiem już kiedyś wspomniał o tym, że nie wierzy w życie pozagrobowe. Przyznał, że w wierze bardzo nie podoba mu się zachowanie gorliwych wyznawców religii, nie tylko katolickiej, którzy pod przykrywką wiary, okazują innym pogardę.

Z tą katolickością w Polsce jest dziwna sytuacja. Chyba ksiądz Sowa powiedział kiedyś, że w Polsce Bóg został zastąpiony narodem. Coś w tym jest.

To, jak wiele ludzi można obrazić w imię wiary – i to każdej wiary, żeby nie było – jest niebywałe. Nie chcę mieć z tym nic wspólnego. A cytując Rickiego Gervaisa – to, że ktoś czuje się z jakiegoś powodu urażony, nie oznacza wcale, że ma rację.

Aktor wyjaśnił, że wychowywał się w duchu katolicyzmu, lecz dość szybko zrozumiał, że kłóci się to z jego poglądami.

Pochodzę z katolickiej rodziny i moi bliscy są wierzący. Ja kiedyś też wierzyłem w Boga i życie pozagrobowe. Ale dość wcześnie zacząłem mieć z tym problem. Wie pan, co jest okropne? Że w Polsce, według mojej wiedzy, nie można zostać pochowanym poza cmentarzem. W innych krajach nie ma problemu z tym, żeby spalić prochy zmarłego i zakopać je pod drzewkiem. U nas jest to nielegalne.

Dziennikarz Plejady zapytał, czy nie dziwi go to, że wszystkie tematy związane z wiarą czy polityką budząc wśród Polaków ogromne emocje. Gwiazdor wyznał, że kiedyś faktycznie tak było, lecz z czasem dostrzegł, że problemem jest brak chęci na podjęcie rzeczowej rozmowy.

Kiedyś mnie to dziwiło, ale już przestało. Problem polega na tym, że w naszym kraju nie ma miejsca na rzeczową rozmowę. Każdy ma gotową opinię na każdy temat. Jeśli ktoś ocenia drugiego człowieka przez pryzmat tego, w co wierzy albo jakie ma preferencje seksualne, to ja nie mam pytań. Ten świat byłby naprawdę lepszy, gdybyśmy przestali zajmować się innymi, a skupili na sobie. W najlepszym tego słowa znaczeniu. Innymi zajmujmy się tylko wtedy, jeśli są w potrzebie i możemy im jakoś pomóc.

Zgadzacie się z Andrzejem Zielińskim?

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Paulina Smaszcz - fot. Instagram @paulina.smaszcz, @aleksandramajewskamakeup

Paulina Smaszcz czaruje smukłą sylwetką w odważnym bikini. Fanki pieją z zachwytu: „Ciało na wybieg Victoria’s Secret!” (WIDEO)

Dominika Grosicka, Daria, Anna Lewandowska, Ecram Sallam, Ada Mizgalska - fot. Instagram @dominikagrosicka, @dsshhhaa, @annalewandowska, @__ecram, @ada.mizgalska

Euro 2024. Poznaj polskie WAGs! Tak wyglądają dziewczyny i żony reprezentantów Polski w piłce nożnej