w

16-letnia Egipcjanka usłyszała wyrok, bo pokazała stanik na filmie. Czeka ją surowa kara

fot. Usłyszała wyrok za filmy w mediach społecznościowych (TikTok screenshot)

Egipski sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok roku więzienia dla nastolatki, która nagrywała „nieprzyzwoite” filmy w mediach społecznościowych. W ramach trwającej od jakiegoś czasu rozprawy z twórcami internetowymi sędziowie orzekli, że nagrania tańczącej w staniku dziewczyny naruszały egipskie prawo.

Sąd dla nieletnich w Egipcie w ubiegły wtorek podtrzymał karę roku więzienia dla Nancy Ayman, znanej szerzej w mediach społecznościowych jako Mocha Hijazi. Lokalne media podały, że zarzuty dotyczyły „rażącej nieprzyzwoitości” treści tworzonych przez Nancy. Mina Nagy, prawniczka dziewczyny, odwołała się do wyroku.

Podobny proces czekał fotografa i kamerzystę 16-latki, Moaza M., który dostał trzy lata więzienia oraz nakaz zapłaty grzywny w wysokości 100 000 funtów egipskich (niemal 23 000 zł). Nie wiadomo, czy Moaz odwoływał się do swojego wyroku.

Oskarżenia

Areszt 16-letniej Nancy jest częścią większej akcji przeprowadzanej przez egipskich urzędników, którzy chcą rozprawić się z wpływem mediów społecznościowych oraz treściami, które uważane są przez nich za „niemoralne”.

Para została oskarżona o naruszanie wartości i zasad społecznych, naruszanie świętości życia prywatnego społeczności oraz zarządzanie i korzystanie z prywatnej strony i konta w Internecie w celu ułatwienia nielegalnych działań.

Dodatkowo Moaz został również oskarżony wykorzystywanie 16-latki poprzez nakłanianie jej do kręcenia i publikowania nagrań w celu zarobienia pieniędzy.

Oświadczenie 16-latki

W oświadczeniu odczytanym przed sądem dziewczyna opisała swoją historię oraz zdradziła, jak wyglądała jej przygoda z mediami społecznościowymi i „nieodpowiednimi” filmami.

„Nazywam się Nancy Ayman Sobhi Al-Sayed, mam 16 lat, nie pracuję i w październiku mieszkałam w pierwszej dzielnicy. Mój ojciec i matka rozstali się 10 lat temu, po czym pojechałam do Algierii i mieszkałam z ojcem przez siedem lat, a następnie wróciłam do Egiptu i przez trzy lata mieszkałam z matką.”

Nancy powiedziała, że opuściła mamę około rok temu i udała się do Sheikh Zayed w Wielkim Kairze, w egipskiej prowincji Giza, gdzie miała przyjaciół i pozostała z nimi przez jakiś czas, po czym poznała i zamieszkała z Moazem.

16-latka powiedziała, że pewnego dnia żartobliwie nakręciła go, a on zaproponował, że będzie nagrywał jej filmy i umieszczał je na TikTok i Instagramie.

Zgodziłam się na tę propozycję. Zrobiłam to, ponieważ w Internecie jest wiele dziewczyn, które robią filmiki i zdjęcia, a wszystkie są sławne i wiem, że zarabiają dużo pieniędzy…” – dodała.

Egipt ma słabe wyniki w zakresie praw człowieka i był już krytykowany za serię głośnych procesów przeciwko twórcom treści zamieszczanych w mediach społecznościowych. Liczne organizacje praw człowieka wezwały władze egipskie do zaprzestania prześladowań osób korzystających z mediów społecznościowych i twórców treści.

@mokahegazi اراهن اي بنت علي تيكتوك تعرف تعمل زيي 🤭🤭😘❤️🔥 #egyptian #for #foryou #dancer # #dancing ♬ original sound – moka hegazi

Źródło: Newsweek ; middleeasteye.net

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Wskoczył na rosyjski czołg i wrzucił granat do środka. Efekt został nagrany

[WIDEO] 28-latek i 25-latka na motorze nie mieli żadnych szans. Kamera uchwyciła tragiczny moment