w

16-latek trafi do więzienia na 5 lat, bo… grał w Minecrafta!? Czym zawinił?

fot. Zatrzymany nastolatek i budynek FSB na tle Minecrafta Twitter & Wikipedia & YouTube

Rosyjski sąd wojskowy skazał 16-latka na pięć lat więzienia za rzekomy spisek oraz plan „wysadzenia budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa” w grze komputerowej Minecraft. Nikita Uwarow został zatrzymany, kiedy miał zaledwie 14 lat.

Trójka nastolatków została zatrzymana z powodu rozwieszania ulotek popierających antyrządowego anarchistę Azata Miftachowa, który został skazany na 6 lat więzienia za próbę podpalenia lokalnej siedziby partii rządzącej Jedna Rosja.

Sprawa przeciw nastolatkom z Kańska w Kraju Krasnojarskim ruszyła w 2020 roku. Chłopcy ulotki rozwiesili między innymi na ścianie lokalnego budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Na ulotkach miały widniały napisy „Państwo jest głównym terrorystą”.

Aresztowanie i zarzuty

Po aresztowaniu służby odebrały chłopcom telefony, na których doszukały się prywatnej korespondencji, negatywnie mówiącej o rosyjskich władzach. Służby wzięły wiec chłopców pod lupę.

14-latkowie mieli zbudować budynek FSB w grze Minecraft, który później planowali wysadzić dla zabawy, co śledczy uznali za „przygotowania do przeprowadzenia działań o charakterze terrorystycznym”.

Rosyjskie Radio Svoboda podaje też, że na telefonach chłopców śledczy znaleźli filmy, na których odpalają petardy własnej produkcji i rzucają koktajle Mołotowa w opuszczonych budynkach.

Wyrok

Gdy chłopcy usłyszeli zarzuty, dwóch z nich przyznało się do winy i trafiło do aresztu domowego. Trzeci – Nikita, nie uważał się za winnego i trafił do aresztu śledczego. Nastolatek wyznał, że był poddawany presji, w tym fizycznej. W areszcie spędził 11 miesięcy.

Prokuratura wnioskowała o skazanie dwójki chłopców na sześć lat pobytu w kolonii karnej, a Uwarowa, który nie przyznał się do winy – na dziewięć. Ostatecznie Nikita został skazany na pięć lat więzienia, a pozostali nastolatkowie dostali wyroki trzech i czterech lat w zawieszeniu.

Chłopcy zostali skazani pod zarzutem „produkowania i przechowywania materiałów wybuchowych”.

W swoim wystąpieniu przed sądem Nikita stwierdził, że cierpiał, bo „w jego kraju są represjonowani ludzie, ci, którzy walczą o jego dobro”.

– „Nie jestem terrorystą, nie jestem winny” – mówił. – „Chciałbym tylko skończyć studia, zdobyć wykształcenie i wyjechać gdzieś daleko stąd, gdzieś, gdzie nie będę denerwował nikogo ze służb specjalnych

Obrona chłopca będzie odwoływać się od wyroku sądu.

fot. Budynek FSB
fot. Kreml w Minecraft / YouTube screenshot

Źródła: The Guardian ; TVN24 ; Radio Svoboda

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Prezenter TVN ma raka

Prezenter TVN poinformował, że ma raka. „Rozpocząłem dość brutalną walkę”. W jakim jest stanie?

Marta Manowska, Robert Bodzianny

Marta Manowska wreszcie zabrała głos ws. relacji z Robertem Bodziannym. Tak wylewna jeszcze nie była